Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Антиоксиданти: природні джерела і принцип дії

Антиоксиданти: природні джерела і принцип дії

Згідно рекламі, вміст у продуктах антиоксидантів гарантує нам молодість і здоров'я. Чи Так це насправді, і в яких продуктах їх слід шукати, читайте в наш сьогоднішньому огляді.
У сучасному світі ми все частіше чуємо про антиоксидантних властивостях різних продуктів живлення або косметичних засобів, які обіцяють перетворити наш організм зовні і внутрішньо, уповільнивши процеси старіння і запобігши розвиток раку. Давайте сьогодні розглянемо механізм роботи антиоксидантів і поговоримо про продукти, які надають таку чарівну дію на наш організм.

Отже, при нинішніх екологічних умовах, постійному стресі та неправильному харчуванні в організмі порушуються обмінні процеси, в результаті чого утворюються так звані вільні радикали — оксиданти, що мають неспарені електрони і намагаються знайти їх в здорових клітинах. Вони є причиною старіння організму і збільшують ризик розвитку раку, окислюючи здорові клітини і руйнуючи їх структуру.
Антиоксиданти є тією силою, яка нейтралізує дію вільних радикалів шляхом постачання їх відсутніми електронами і відновлення хімічного зв'язку в клітинах організму. Дослідження в цій галузі тривають, але вже зараз вчені виділяють ряд речовин, наявність яких наділяє продукти антиоксидантні властивостями.

найпотужнішими антиоксидантами є вітаміни С і Е, бета-каротин, а також лікопін, таніни і антоціани, які ми отримуємо з їжею. Саме тому правильне і збалансоване харчування відіграє важливу роль у збереженні здоров'я і молодості. Давайте більше детально розберемо, в яких харчових продуктах концентрація зазначених вище елементів найбільш висока і як кожен з них діє на вільні радикали.
Вітамін С

Почнемо, мабуть, з самого відомого всім вітаміну С. Він по праву вважається одним з найбільш потужних антиоксидантів. Вітамін С діє в міжклітинному просторі, нейтралізуючи там вільні радикали, які руйнують клітини. У середньому організм засвоює 2-3 грами аскорбиновый кислоти на добу, а решта виводиться нирками.

Всім нам з дитинства відомо, що вітамін С міститься в цитрусових, але це не єдиний джерело такого важливого для організму вітаміну. Його висока концентрація зосереджена в плодах шипшини, чорній смородині і більшості інших ягід, обліписі, шпинаті, брюссельській капусті і ківі.
Вітамін Е

Цей вітамін жиророзчинний і свою головну задачу щодо усунення вільних радикалів виконує безпосередньо в клітці. Крім того, вітамін Е сприяє засвоєнню іншого жиророзчинного вітаміну, захищаючи його від руйнування киснем — вітаміну А.

Головними джерелами вітаміну Е є рослинні олії, авокадо, горіхи і насіння, риб'ячий жир, а також бобові. Особливо багаті цим вітаміном пророщені паростки пшениці і сої.
Провітамін А

Провітамін А або бета-каротин міститься у багатьох фруктах і овочах, а в організмі перетворюється у вітамін А. Він бере участь в окисно-відновних процесах і сприяє нормальному клітинного обміну.

Всі ми знаємо, що особливо багата провітаміном А моркву, але також висока його концентрація в гарбузі, броколі, зелені петрушки, яловичої печінки, персиках і абрикосах.
Лікопін

Лікопін — це те речовина, яка надає фруктам і овочам яскравий червоний колір. Цей елемент не синтезуються організмом і надходить виключно з їжею.

Основним його джерелом є томати, причому на вміст лікопіну не впливає термічна обробка. Крім того, цей важливий елемент присутній у кавунах, рожевих грейпфрутах, червоному болгарською перці, а також у багатьох інших фруктах і овочах червоного кольору.
Таніни та антоціани

Таніни та антоціани є речовинами, які надають рослинам і плодам певну забарвлення і смак. Так, таніни мають характерний терпкий смак, а антоціани легко впізнавані в продуктах завдяки темним кольором плодів.

Чорниця, баклажани, буряк, червона капуста, вишня, ожина і, звичайно ж, темний виноград — ось основні продукти, що містять антоціани. Танінами багаті гранати, хурма, чай (особливо зелений) і какао, включаючи всі його похідні, в тому числі гіркий шоколад, і, безумовно, червоне вино.