Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Все, що ви хотіли знати про харчові добавки

Все, що ви хотіли знати про харчові добавки

Сьогодні важко знайти в магазині продукт, у складі якого не було б харчових добавок. У новому огляді розглядаємо основні з них.
Сьогодні важко знайти в магазині продукт, в чиєму складі не маячила б та сама буква Е, яку прийнято боятися і всіма силами уникати. Що ж це за буква така, і чим вона небезпечна? Насправді, Е — це скорочення від слова Європа, де в середині XX століття ввели спеціальне маркування для продуктів і зобов'язали виробників використовувати її для позначення входять до складу їх продукції харчових добавок.

Що ж входить до складу цієї маркування? Перші цифри після букви Е позначають категорію речовини: 1 — барвники, 2 — консерванти, 3 — антиоксилители, 4 — стабілізатори, 5 — емульгатори, 6 — підсилювачі смаку і запаху, 9 і 10 — інші добавки. Далі слід порядковий номер, що позначає кожен конкретний компонент.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) спільно з ООН взяли харчовий кодекс, який регламентує додавання таких речовин у продукти. Він визначає, які харчові компоненти під забороною, а які можна використовувати і в яких кількостях. Вимоги до безпечності харчових добавок навіть суворіше, ніж до лікарських препаратів. Розглянемо, що ж це за добавки.
Консерванти

Що це таке? Консервантам відповідають номери від Е200 до Е299. Вони можуть бути в складі самої різної харчової продукції. По суті своїй, консервант — це препарат, що вбиває бактерії і перешкоджає їх розмноженню, тим самим він призупиняє псування продукту і збільшує його термін придатності. Консерванти бувають натуральні і хімічні, всі вони проходять перевірку на безпеку і використовуються в регламентованих Харчовим кодексом кількостях.

Перевірки добавок постійно тривають, і зі списку дозволених деякий час тому були виключені деякі дійсно шкідливі для здоров'я консерванти. Тепер використовувати їх при виробництві продуктів заборонено. Нові добавки перед включенням в список дозволених проходять строгий контроль.

їсти чи не Їсти? На відміну від бактерій, людина — істота многоклеточное, тому на нього консерванти фатально не діють. Природно, якщо довгий час харчуватися виключно їжею з консервантами, причому у великих кількостях, то вони не будуть встигати виводитися з організму, а будуть накопичуватися і негативно впливати на здоров'я.

Особливо багата консервантами спочатку неполезная їжа: фастфуд, газовані напої, ковбасні вироби, які і без консервантів містять цілий букет "шкідливостей" у вигляді жирів, прихованого цукру і іншого, тому зловживати подібною їжею не варто. Загалом, все добре в міру, і консерванти не виняток.
Барвники

Що це таке? Коди барвників — від Е100 до Е199. Вони використовуються для того, щоб у харчовій продукції був апетитний і красивий колір. В ході обробки продукти часто змінюють колір на "несмачний" і непривабливий, а барвники покликані це виправити. За походженням барвники поділяють на натуральні і ідентичні натуральним. Другі, як це випливає з їх назви, повторюють за складом і властивостями перші, але вони отримані не з природних компонентів, а синтезовані штучним шляхом.

їсти чи не Їсти? У чому небезпека барвників? Проникаючи в організм, молекули барвника можуть розпізнаватися імунною системою як чужого речовини і стимулювати захисну реакцію. Кажучи простіше — викликати алергію, втім, також, як це роблять і натуральні речовини. Тому алергікам слід ставитися до барвників з обережністю і обмежити вживання містить їх продукції. При відсутності алергії таких обмежень немає.
Підсолоджувачі

Що це таке? Підсолоджувачі, вони ж цукрозамінники, позначаються цифрою 9 після Е. Винятком з цього правила є лише сорбіт (Е420). Як і інші харчові добавки, підсолоджувачі можуть бути натурального (ксиліт, сорбіт, фруктоза, стевія) і штучного походження (аспартам, сахарин, цикламат).

їсти чи не Їсти? Штучні підсолоджувачі набагато солодше цукру, який покликані замінювати, тому використовуються в набагато менших кількостях. Вони не засвоюються організмом і не мають енергетичної цінності. Такі цукрозамінники показано діабетикам, тому що їх вживання не викликає стрибків цукру в крові завдяки низькому глікемічному індексі.

Цукрозамінники природного походження виробляють з рослин. Натуральні цукрозамінники калорійні і засвоюються організмом, також, як цукор. Сорбіт і ксиліт за солодощі майже в 3 рази поступаються в сахару, що слід враховувати при їх споживанні. Хворим з ожирінням і діабетикам вони не рекомендуються. Якщо людина здорова, і свідчень проти споживання цукру немає, можна просто вживати в їжу звичайний цукор в розумних кількостях, оскільки в невеликих дозах він навіть необхідний.
ГМО

Що це таке? Суперечки про користь і шкоду ГМО не вщухають з часу їх появи і посилилися 15 років тому, коли ГМО продукти почали використовуватися в комерційних цілях. У своє маркування ГМО, з 2007 російські виробники зобов'язані обов'язково зазначати на етикетці наявність ГМО. При цьому застосовується повне позначення без скорочень, наприклад, "генетично модифікована продукція" або "продукція містить компоненти генно-інженерно-модифікованих продуктів". Але в реальності набагато частіше можна побачити напис не про наявність ГМО, а про його відсутність.

ГМО — це організм, штучно змінений методом генної інженерії. У ДНК рослини вводиться сторонній ген для певного поліпшення будь-яких його властивостей. Таким чином можна змінити смак, колір, розмір, форму, підвищити врожайність, забезпечити стійкість до хвороб і шкідників, можливості генної інженерії воістину безмежні. Змінене рослина стає "мутантом" або генетично модифікованим організмом. Так з'явилися квадратні кавуни та несприйнятливі до посухи сорти пшениці. У Росії вирощування генно-модифікованих культур заборонено, а в харчовій промисловості використовувати можна лише кілька імпортованих культур: картоплю, сою, кукурудзу, рис і цукровий буряк.

їсти чи не Їсти? ГМО-продукти — об'єкт масових спорів. Вже проведено і продовжує проводитися велика кількість експериментів по їх дослідженню. Сьогодні вважається, що дозволені на міжнародному ринку ГМО-продукти проходять масу перевірок та вживалися в їжу населенням цілих країн без будь-яких негативних результатів, тому небезпеки для здоров'я не представляють. Достовірних даних про шкоду ГМО для здоров'я немає. Тим не менш насторожене ставлення до ГМО продукції зберігається.
Глутамат натрію

Що це таке? Сьогодні він знайомий всім і кожному. Так-так, той самий глутамат натрію, про який йде стільки запеклих суперечок. Він позначається Е621, це мононатриевая сіль глутамінової кислоти. Глутамат — найвідоміший підсилювач смаку, який входить до складу величезної кількості приправ і самої різної харчової продукції. У натуральному вигляді він міститься в будь-якому продукті, у складі якого є білок. Тому глутамат дає організму сигнал про наявність в їжі відповідних білку амінокислот, і її дуже хочеться з'їсти.

їсти чи не Їсти? Глутамат натрію — підсилювач смаку, тому він посилює апетит і провокує переїдання. А оскільки особливо широко глутамат натрію використовується при виробництві шкідливої їжі, стимулює споживання фастфуду, ковбаси, локшини швидкого приготування. При регулярному поїданні всі ці продукти ведуть до ожиріння та інших проблем зі здоров'ям. Поєднання глутамату з нездоровою їжею шкідливо, тому необхідно його уникати.
Гідрогенізовані жири

Що це таке? Для харчової промисловості рідкі рослинні олії мають великий недолік у вигляді невеликого терміну зберігання. Гідрогенізовані жири, вони трансжири — це рослинні жири, які для збільшення термінів зберігання і поліпшення смаку піддали спеціальній термічній обробці і перевели в твердий стан.

Гідрогенізовані жири набувають особливої молекулярну трансконфигурацию, за що їх і називають трансжирами. Вони можуть бути природними і штучними. Природні трансжири утворюються в ході життєдіяльності жуйних тварин і в невеликих кількостях містяться в м'ясних і молочних продуктах.

Гідрогенізовані жири можна знайти в складі маргарину, спреду, майонезу, чіпсів, печива, булочок. Особливо часто їх використовують в кондитерській промисловості при виробництві різних солодощів і випічки, звідки вони отримали ще одну назву — кулінарний жир.

Є чи не є? При гідрогенізації олії змінюється його структура, і виникають побічні речовини — трансізомери жирних кислот. Вони негативно впливають на серцево-судинну систему людини. При споживанні в їжу великої кількості гідрогенізованих жирів ризик її виникнення захворювань багаторазово зростає. При наявності проблем з судинами і серцем вживати в їжу продукти з вмістом трансжирів шкідливо для здоров'я.
Пальмова олія

Що таке? Ще один гаряче і повсюдно обговорюваний продукт — пальмова олія. На етикетках продуктів воно найчастіше ховається під назвою "рослинна олія", але іноді прямо іменується "пальмовою". Виготовляється воно з плодів кокосової пальми і являє собою твердий жир. Сьогодні це повсюдна бюджетна заміна тваринного жиру у кондитерській, молочній та інших галузях харчової промисловості.

їсти чи не Їсти? Повсюдне використання пальмової олії викликає масу обговорень. Завдяки дешевизні, його використовують у виробництві практично в будь-якої продукції, і висловлюється чимало думок про його шкоду для здоров'я.

Однак дієтологи запевняють, що пальмова олія — продукт нешкідливий, так як не містить трансжирів і холестерину. Воно не таке корисне, як деякі інші рослинні олії, порівняно з ними в ньому більше шкідливих для судин і серця насичених жирів. Але воно менш шкідливо порівняно з тваринними жирами і зберігає переваги рослинних олій — високий вміст вітаміну Е і бета-каротину.