Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

Що таке вітамін D і де його шукати

Чим більше сонця, тим більше вітаміну D. В новому огляді розповідаємо, чому для організму так важливий цей вітамін і з яких продуктів його можна отримати, якщо на вулиці похмуро.
Вітаміни дуже важливі для здоров'я людини. Якщо раціон не збалансований, то порушуються процеси в організмі і робота деяких органів. А коли вітамінів достатньо, то настрій і самопочуття на висоті, а ми хочемо звернути гори.

Сьогодні ми хочемо розповісти вам багато корисної інформації про вітамін D. Напевно всі чули, що це дуже важливий вітамін, але чи знаєте ви, чим конкретно він такий корисний? Просвещаемся і ділимося цією цінною інформацією.
Трохи теорії

Вітамін D — це ціла група біологічно активних речовин. Вони відносяться до жиророзчинних вітамінів. Ці біологічно активні речовини беруть участь у всіх ключових процесах, що протікають в організаціїзме людини, і просто необхідні для міцного здоров'я.

До речі, вітамін D має приємне властивість накопичуватися в організмі. Це означає, що при регулярному надходженні цього вітаміну в організм ніяких проблем не повинно бути. Адже він витрачається в міру необхідності.

В процесі своєї життєдіяльності ми в основному зустрічаємося з вітаміном D2 і вітаміном D3. Саме вони сприятливо впливають на фізіологічний здоров'я людини. У чому ж різниця між ними?

Вітамін D2 (ергокальциферол) міститься в продуктах харчування і надходить в організм тільки з їжею. Варто відзначити, що група продуктів, що містять у своєму складі цей вітамін, є нечисленною, а це значить, що тільки їжею повністю задовольнити потребность організму у вітаміні D не вийде.

На допомогу приходить вітамін D3. Він синтезується в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. Ось чому так важливо проводити час на сонці (в помірних дозах).
Для чого потрібен вітамін D

Як вже було сказано вище, вітамін D дуже корисний для здоров'я людини. Розглянемо його вплив на організм докладніше.

Вітамін D зміцнює кістки, ноги і зуби. Пов'язано це з тим, що його регулярне вживання допомагає організму набагато краще всмоктувати магній, фосфор і кальцій. Це важливо як для дітей і літніх людей, так і для дорослих.

Крім того, вітамін D бере участь у рості та розвитку клітин, а також захищає їх. Науково доведено, що він перешкоджає виникненню злоякісних утворень, уповільнює зростання ракових клітин в організмі, нормалізує роботу серця і покращує згортання крові.

Корисний вітамін D і для тих, хто страждає від діабету. Цей вітамін сприятливо впливає на роботу підшлункової залози, у результаті чого нормалізується вироблення інсуліну в крові, рівень глюкози не скаче.

І звичайно ж, імунітет. Вітамін D зміцнює кістковий мозок і стимулює вироблення імунних клітин моноцитів, які якраз і відповідають за захисні сили організму. Робота нервової системи також нормалізується, що впливає на настрій і самопочуття.
Як виявляється нестача і надлишок вітаміну D

На жаль, в наших широтах нерідко спостерігається дефіцит вітаміну D в організме. Пов'язано це з тим, що цей вітамін не в таких уже великих кількостях міститься в продуктах харчування, а сонечко далеко не круглий рік балує нас своєю увагою.

Нормалізуйте харчування, проводьте більше часу на свіжому повітрі або навіть приймайте додаткові вітамінні комплекси (тільки за рекомендацією лікаря). Тоді у вас не буде проблем з вітаміном D.

Але як же все-таки зрозуміти, що вам його не вистачає? Дефіцит вітаміну D, як правило, не залишається незамеченным. Ви досить скоро помітите неприємні симптоми. Це порушення сну, дратівливість і агресивність, надмірна пітливість, ослаблення м'язового тонусу, розм'якшення кісток.
Дивно, але надлишок вітаміну D теж ні до чого доброго не приводить. Це саме той випадок, коли все добре в міру.

Якщо ви відчуваєте слабкість і швидко втомлюєтеся, втрачаєте вагу, страждаєте від розладів травної системи, головний біль, запаморочення, то варто звернути увагу на показник вітаміну D в організмі. Ви також у групі ризику, якщо барахлять нирки та серце, шкіра свербить, а очі запалюються і болять.

Добова норма вітаміну D для дорослих і дітей становить 10 мкг (400 МО). У літніх людей ця доза може бути збільшена до 15 мкг на добу (600 ME).
У яких продуктах міститься вітамін D

1. Печінка

У всіх видах печінки міститься певна кількість вітаміну D. Особливу увагу слід звернути на печінку риби. Дуже багато вітаміну D в печінці тріски, палтуса, скумбрії, оселедця, тунці, макрелі.

2. Яйця

Яйця — це цінний джерело вітаміну D. Тому якщо ви досі опираєтесь і готуєте сніданки не з яєць, то переглянете свої погляди. Сніданки з яєць виходять дуже смачними, поживними і корисними. Енергії вистачить на цілий день, а рівень вітаміну D в організмі буде в нормі.
3. Молочна продукція

Ще одна група продуктів, в яких міститься вітамін D рослинного походження — це молочна продукція. Купуйте вершкове масло, сир, сметану, молоко, сир і інші радощі.

4. Риба

Як ви вже напевно встигли здогадатися, не тільки печінку, але і сама риба є джерелом вітаміну D. Тому їжте більше риби і радійте життю. Радимо звернути особливу увагу на окуня, лосось, тунець, оселедець.