Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Шість порад, як правильно дегустувати вино

Шість порад, як правильно дегустувати вино


Вино — вишуканий, витончений і елегантний напій. Визначити його точний вік не представляється можливим. Однак перші згадки про вино зустрічаються ще в священних книгах різних конфесій. Єдине, що не підлягає обговоренню, — це корисний склад вина. Сьогодні існує навіть ціла наука, яка вивчає вина, — енологів.

Науково доведено, що, наприклад, червоне вино, джерело вітамінів і мікроелементів, які благотворно впливає на роботу серцево-судинної системи, позитивно діє на склад крові, виводить холестерин і попереджає розвиток атеросклерозу. Саме тому в помірних кількостях вживати вино не просто можна, а навіть потрібно.

Для того щоб визначити смак і якість напою, необов'язково бути професійним сомельє. Спеціально для вас Cookery публікує шість порад, які допоможуть правильно дегустувати вино.


Порада 1: вибирайте правильні келихи

Хто б що ні говорив, а келихи мають важливе значення для дегустації такого напою, як вино. Неправильно підібрана посуд може перешкодити аромату і смаку розкритися по-справжньому. Використовуйте класичний скляний винний келих тюльпаноподібної форми. Тонкі стінки келиха, абсолютна прозорість скла і довга ніжка — інші ключові характеристики правильного келиха, які не можна ігнорувати. Звичайно ж, келихи повинні бути чистими і сухими.

Важливо і те, як ви тримаєте келих. Як правило, при дегустації вина бокал тримають за ніжку, не торкаючись його стінок пальцями. Справа в тому, що дотик пальців до келиха може вплинути на температуру самого напою, що вкрай небажано. Перед вживанням вина також не рекомендується користуватися лосьйонами та кремами для тіла і рук, щоб їх яскраво виражений запах не перебивав аромат благородного напою.


Порада 2: правильно наповнюйте келих вином

Важливо не тільки що ви наливаєте вино, але і як ви це робите. Так, вино — це складний і багатогранний напій, але якщо слідувати всім правилами, то воно з легкістю відкриє вам свій незабутній смак і аромат. Пробку з винної пляшки краще зняти трохи наперед, щоб дати можливість напою пробудити свої достоїнства.

Келих необхідно наповнити на 1/3. До речі, якщо у вашому дегустаційному плані відразу кілька різних вин, то починати краще з менш міцних і поступово переходити до більш міцних сортів. Так, до легким винам відносяться ігристі, рожеві і білі. Більш важкі варіанти — це червоні вина. Після кожного келиха вина випивайте ковток води. Це допоможе освіжити смакові рецептори і підтримувати в нормі їх роботу.

Важливе значення має і температура вина. Норма для легенів білих сухих вин — 10-12 градусів, для червоних — 10-14 градусів, для міцних вин — 16-18 градусів, для десертних і ігристих — 18-20 градусів.


Порада 3: оцініть напій візуально

Для того щоб оцінити вино візуально, келих необхідно піднести на рівень очей. Спершу слід оцінити прозорість і колір напою. Якісне вино не повинно мати розлучень і помутнінь. Що стосується кольору, то найкраще переглядати його на тлі чогось білого, наприклад, аркуша паперу. Як правило, витримані вина мають більш темний колір. Мутний коричнюватий колір напою може говорити про псування вина в результаті неправильного зберігання.

Потім обережно збовтайте келих. Напій залишить на стінках келиха патьоки, які у Франції називаються «винними ніжками». Чим довше вони тримаються, тим якісніше напій. Також з «винним ніжок» можна перевірити фортеця вина. Якщо вони швидко зникають, то це означає, що вино сухе.


Порада 4: навчіться вловлювати аромат вина

Підключіть свій нюх. Цей етап не менш важливий, ніж безпосередньо проба вина на смак. Аромат — важлива характеристика напою, яка може дати велику кількість інформації про той чи інший сорт вина. Показники, які говорять про якість напою — це інтенсивність і складність букета. Варто пам'ятати, що молоді вина зазвичай мають односкладовий запах. Витримані вина, в свою чергу, мають більш багатий і складний запах.

Існує три основних шлейфу ароматів, які можуть бути притаманні якісного вина: квітковий (троянда, бузина), фруктовий (лимон, персик, ананас) і пряний (ірис, ваніль, тютюн).


Порада 5: відчуйте смак

Ось ми і дісталися до самого важливого етапу. Тепер можна спробувати вино і на смак. Спершу слід надпити невеликий ковток вина і як б «розжувати» його, даючи напою можливість поширитися за смаковими рецепторів, що знаходяться мовою. Постарайтеся визначити, який смак ви відчуваєте: солодкий, кислий, терпкий. Потім можна трохи прочинити губи і видихнути.

На другому ковтку серйозніше зосередьтеся на своїх відчуттях. Зігріваючись у роті, вино виділяє ароматичні речовини і випаровування, що дозволяє краще зрозуміти консистенцію, кислотність, смак напою. Пам'ятайте, що всі компоненти вина повинні бути збалансовані, а надто яскраве виділення одного з них говорить про те, що напій невисокої якості. Наприклад, надмірна в'язкість вина може свідчити про надмірному вмісті танінів. Якісне вино має злагоджений і гармонійний смак.


Підказка 6: пробратите увагу на післясмак

Важливо проаналізувати і те, який смак і аромат вино залишає після себе. Цей прийом також може розповісти про якість напою. Якщо вино неналежної якості, то післясмак пропаде занадто швидко. А от якщо багатий смак тримається довго, то обраний вами сорт вартий уваги. При цьому зайва терпкість і кислотність не є хорошими показниками післясмаку. Вони говорять швидше про погану якість вина.

Тепер, пройшовши всі етапи правильної дегустації, ви можете повністю насолодитися келихом благородного напою. Головне —пам'ятати, що незважаючи на всі цілющі властивості, вино залишається алкоголем, тому вживати його необхідно в міру. Тільки так воно буде дійсно корисним для організму.