Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

Про етикет: подайте книгу скарг


Ми продовжуємо нашу рубрику про етикет з Катериною Сапович. Прочитати попередні матеріали ви можете за посиланням.

Я працюю в ресторанах. У моїй компанії їх щонайменше 25. І коли друзі нарешті ідентифікують мене і мої ресторани, починають розповідати страшні історії: "В ресторані Ч. бігають метрові таргани!", "У ресторані П. жахливе обслуговування!" Коли я уточнюю деталі, виявляється, що цим історіям як мінімум рік, іншим і більше. Я безсило опускаю руки: "Що ж ви раніше не поскаржилися?"

Говорила, говорю і буду говорити: гість - головний критик і дизайнер продукту. Ресторан може бути скільки завгодно обласканий кулінарними критиками, але якщо гостям не подобається місцеве альденте, справа труба. І якщо гості про це не скажуть, справа і зовсім погань.

З мовчазної згоди байдужих творяться всі найстрашніші злочини на світі, пам'ятаєте? Рівно так і в ресторанах. Якщо ви помовчіть, гірше буде всім. Вам, нам, іншим гостям.


Я виділяю для себе чотири типи незадоволених гостей. Перший - мовчазні негативщики. Мовчки перетерпят, нікому нічого не скажуть, ввічливості залишать чайових, підуть і більше ніколи не повернуться. Хоча відсутність чайових, до речі, іноді єдиний дзвіночок для менеджера: мабуть, щось сталося. Треба гостя затримати, розпитати, розбовтати, пригостити і залоялить.

Другий - гості з пізнім запаленням. Як мій тато. В одному дорогому, по-справжньому гастрономічному місці він їв телячі щічки. Це був його перший ресторан з застійних часів. Він їв телячі щічки за ціною місячної оренди квартири в передмісті Москви, і я думала, що все добре. Коли офіціант підійшов забрати порожню тарілку, папа видав: "Ви мене, звичайно, вибачте, але це були не щічки, а жилки!" Офіціант в шоці, мені дико соромно перед офіціантом, докази знищені.

- Виключити з рахунку або запропонувати вам інший блюло?
- Це були не щічки, - лютішає тато.
- Чого ви бажаєте, що вам запропонувати? - в традиціях кращих тренінгів та з найвищим рівнем вольової регуляції запитує офіціант.
- Це були не щічки!!!

Я була змушена втрутитися і відпустити офіціанта. Не буду мучити. Якщо вам щось не сподобалося, не до душі, ви в чомусь сумніваєтеся або навіть вам щось здалося - кажіть одразу. Не рік, не на наступний день, а тут і зараз, після першого ж укусу телячої щічки, яка, на вашу думку, насправді зовсім не щічка.


Щоб вирішити подібну ситуацію, блюдо слід повернути на кухню. Для цього може бути декілька причин: відсутність заявлених інгредієнтів у страві (цезар без курки), порушення технології приготування (well done замість rare), сторонні предмети в тарілці (волосся, цвях, комаха) і так далі.

Страва показують шефові, і він дає експертну оцінку: чи є порушення технології. Якщо так - страва можуть замінити або виключити з рахунку. Якщо ж саме сьогодні, в парну дату, та ще й при трансцендентне положенні місяця, наша моцарелла буффало здалася вам не буффало, ресторан не зобов'язаний пропонувати вам виключити її з рахунку.

Ще раз чітко і вчасно формулюйте свою претензію. Повірте, ніхто вам нікуди плювати не буде. Ніхто не подумає, що ви редиска і погана людина. Дев'яності залишилися в дев'яностих, ресторани не держустанови, на ринку виживає найсильніший, і він вдячний буде, якщо своїм зауваженням ви йому з цим допоможете.


Третій тип невдоволено гостя - як один мій екс. Він кидав офіціантові в спину: "І на майбутнє, моші з личчи і ванільне моші не одне і те ж!" І мені, і офіціантові як божий день очевидно, що це різні речі. Але чому ти мовчав після першого укусу? Навіщо боягузливо кидати щось людині вслід, замість того, щоб чемно сказати в очі: "Це не те морозиво, яке я замовив".

Четвертий тип - послідовні незадоволені. Вони промовчать. Ввічливо дадуть на чай. Нічого не скажуть хостес або менеджеру на виході, але залишать поганий відгук чи не на кожному майданчику ресторану в Інтернеті: Facebook, TripАdvisor і так далі. Смачно, від усієї душі, з найнижчою оцінкою і страшними прокльонами.

Тут на арену виходжу я. Знаходжу цих гостей, перепрошую від імені компанії, дарую карту ресторанів, пригощаю десертом і кальяном, вислуховую, розумію, приймаю і передаю відповідальним особам. І ось вже гостю ніяково за його відкликання.

- Чому менеджеру не поскаржилися? Не попросили книгу скарг? Чого б на місці не вирішити-то?
- Та що я... Як-то того, цього, ніяково щось, - розгублено відповідає відвідувач.

Ну зрозуміло, родом з USSR.


Я так довго і настирливо ілюструвала поведінка типових гостей тільки для того, щоб ви запам'ятали найпростіші правила поведінки в ресторані у разі гастрономічного (або сервісного) форс-мажору.

  • Скаржтеся відразу, негайно.
  • Кличте менеджера, якщо проблема з кухнею, офіціантом, будь-яким іншим сервісним ланкою.
  • Кличте менеджера в будь-якому випадку. Якщо не задоволені, попросіть запросити директора ресторану.
  • Формулюйте свою претензію чітко і конструктивно, без всяких "взагалі-то", "мені здається", "на майбутнє", "це були не телячі щічки".
  • Йдучи, чесно відповідайте на питання менеджера або хостес, все вам сподобалося. "Ні, ви знаєте, офіціанта довго чекали, страви довго готувалися, просили подати без кучерявої петрушки, а вона все одно була в тарілці".
  • Просто попросити книгу скарг і пропозицій.
  • Нарешті, скаржтеся в Інтернеті. Це мій вихід (і моїх колег).

Тільки не мовчіть!