Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

Про етикет: доля в руках офіціанта


Колонка – це майже наполовину про автора. Ви просили побільше з особистого досвіду – із задоволенням. Ми продовжуємо колонку про етикет разом з Катериною Сапович.


На днях я була в одному дуже модному нині в Москві ресторані. Багато гостей, але не повна посадка. Красиві люди, жваві бесіди. На мене довго дивиться найкрасивіший чоловік в ресторані. Він вже двадцять хвилин мусолит в пальцях сигарету. Просить у офіціанта запальничку і мусолит її ще стільки ж.

У залі було близько п'яти офіціантів, але ніхто йому не допоміг (а адже в офіціанта завжди з собою штопор і запальничка). Я подзываю гарсона, який обслуговував мій стіл, і прошу передати "он того мсьє" свою запальничку. Той відказує: "Ми самі дамо!". Я зберігаю спокій: "Просто передайте мою, будь ласка. З побажанням гарного вечора. Прямо зараз". Офіціант робить мені послугу, бере запальничку і, проходячи повз того самого чоловіка, мовчки кладе її на стіл поряд з ним. За моїм столом чути стукіт щелеп, ударившихся про стільницю.


Коли офіціант знову приділяє мені увагу, я питаю, чи не забув він передати усне послання.

  • Потім. Я зайнятий. Буде хвилинка – передам.
  • Скажіть, до вас перший раз звертаються з подібним проханням? Бути може, вас навчити, підказати, як робити такі жести витончено і для всіх приємно?
  • Звичайно ні. Пізніше передам.

Грайливий альтруїстичний настрій за моїм столом зіпсований. Ми робимо ставки, додумається цей молодий чоловік виправити ситуацію, уважити таки клієнтів, потрафити дівчині. Всі програють – не, не додумується. Більш того, забуває врахувати в рахунку нашу знижку. Ми залишаємо модний нині в Москві ресторан з неймовірним осадом і почуттям незручності.

Справа в тому, що перш співробітників ресторанів прийнято було називати "службовцями", а вічно модному в Москві ресторані досі кажуть "Служу в ресторані "Пушкін". І ось це "служу" означає, що вам не тільки принесуть їжу і віднесуть порожні тарілки, але і привітаються, побажають доброго дня, допоможуть зі стільцем, з вибором страви і навіть якийсь небанальною послугою. Дати аркуш паперу для письма, передати записку за інший столик, пригостити дівчат шампанським, закрити їх столик на наш рахунок і так далі.


Просити офіціанта про таких незначних послуги – нормально. Ми ж просимо у нього зарядку для айфона, а це найчастіше особиста річ, ще частіше – йому доводиться просити її у своїх колег. Хоча, за великим рахунком, саме таке прохання – на межі його можливостей. Не виконавши її, він ризикує вас засмутити.

Що комусь передати – менше з того, що офіціант може зробити для вас. До того ж він чудово розуміє, що на радощах (приємне відчуття гарного вчинку, знайомство з жінкою чи чоловіком) ви залишите йому хороші чайові. Увага, не просто чайові, а хороші чайові.


Сенс індустрії гостинності – обіймати гостя своєю увагою, робити йому добре або, як каже один керуючий у моєму ресторанному холдингу, радіти гостю просто так, навіть якщо він води зайшов попити. До речі, я й уявити не можу, щоб ситуація, з якої я почала колонку, сталася в якомусь з моїх ресторанів. Або щоб мені мовчки поставили на стіл пляшку шампанського в "Пушкіні", а я так і не дізналася, від кого вона.

Чому я вирішила написати про це? По-перше, мені шкода бездарно витрачену запальничку. Жартую. Мені шкода, що дівчатка, які бачили цю сцену, ніколи (з їх же слів) не попросять офіціанта про щось складніше капучіно.

Шкода, що хтось з кимось не познайомиться, посоромившись звернутися за подібною послугою Купідона до офіціанта. Нарешті, шкода ту частину чарівності ресторану, як атракціону, де всі ми трохи пані та панове, а нам не прислуговують, але служать.