Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

Про етикет: хто платить?


Коли проект новий, заводити традиції дуже легко. Ось, наприклад, сьогодні вівторок, а значить - саме час продовжити нашу розмову про етикет. Його початок - тут.


Працюючи в ресторанному бізнесі, я часто стикаюся з подивом людей, які прийшли до мене на зустріч і очікують, що я буду їх годувати - напувати. Підкреслюю, що прийшли до мене, а не запрошених мною, тобто це їм від мене щось треба. Між тим, на незручне запитання "хто платить" давним-давно є відповідь в ресторанному етикеті. До речі, в ньому є багато вінтажних, якщо не сказати застарілих, правил, але вони мені страшенно подобаються і, потрапляючи в ресторани, де персонал їм навчений і дотримується, я отримую неймовірне задоволення, а персонал, відповідно, чайові.

Чому ми так любимо "Пушкінъ"? Тому що це, в першу чергу, атракціон, вміло створений для нас професіоналом і містифікатором Деллосом.

Етикет наказує чоловікові входити в заклад першим –за цією ознакою метрдотель має право зробити висновок про те, хто є ініціатором приходу і хто буде платити. У випадку, коли серед відвідувачів тільки жінки або тільки чоловіки, черговість завжди одна – входить першим і платить той, від кого виходила запрошення в ресторан. Але якщо біля входу відвідувачів зустрічає швейцар, то чоловік зобов'язаний пропустити першої жінку. Після чого саме кавалер (або інший перспективі платить) вирішує з метрдотелем (хостес) питання посадки.

Ще приємний нюанс. Якщо зустріч була призначена заздалегідь і повинна відбутися в ресторані, чоловік повинен прийти трохи раніше жінки, роздягнутися, визначитися зі столиком і зустріти її там, допомогти роздягнутися. І я зустрічала чоловіків, які так роблять. Сподіваюся, вони це прочитають і їм буде приємно. Особливо московському персонажу Д. Х., якого я ще не раз наведу в приклад як виключно обізнаного в питаннях етикету, такту та іншого бон-тони.


Отже, зрозуміло, що платить запрошуючий (в цьому сходяться і світський етикет і діловий). Ціла прірва лежить між формулюваннями "підемо в ресторан" і "запрошую тебе на обід/вечеря/бранч" навіть для людей однієї статі. І дуже важливо, щоб питання "хто платить" було вирішено до приходу офіціанта, при ньому – моветон.

Жінка може заплатити сама, якщо зустріла чоловіка прямо в ресторані (але якщо були випиті алкогольні напої, оплатити їх варто кавалеру). Або якщо вона сама запросила його на ділову зустріч.

Якщо жінка в самому початку неважливо який зустрічі приймає рішення заплатити самостійно, то повинна заздалегідь попросити офіціанта оформити два рахунки.

Світський етикет, яким зобов'язав платити кавалеру, заснований на повазі до пані, поклонінні її красі. Ресторан – та територія, де ці традиції ще хоч скільки-то живі. Тому пані, прошу вас, не вихоплюйте гаманець із сумки з незалежним виглядом, та ще і після трапези. Будьте чесні з собою – це ж так здорово і приємно – бути угощенной чоловіком! Я завжди ввічливо і з вдячністю приймаю частування від усіх, і мене хочуть пригощати, а це вдвічі приємно.