Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Навіщо нам потрібен вітамін А і де його шукати

Навіщо нам потрібен вітамін А і де його шукати


Вітамін А належить до групи жиророзчинних вітамінів. Він перший з вітамінних речовин, відкритих вченими, тому його і назвали першою літерою латинського алфавіту. Наукова назва вітаміну А — ретинол. Вперше вдалося виділити вітамін А з моркви. Від англійського слова carrot (морква) і пішла назва цілої групи речовин, схожих за структурою з вітаміном А — каротиноїдів. Нерідко і сам вітамін А називають каротином, проте це не зовсім коректно. Каротин є попередником вітаміну А. Потрапляючи в організм людини, каротиноїди перетворюються в вітамін А в результаті процесів окисного розщеплення, що відбуваються в печінці.

Регенерація шкіри, уповільнення старіння, формування скелета і зубів, зміцнення імунітету, опірність до інфекцій і простудних захворювань, здоров'я очей, легень, сечових шляхів і травної системи — це те, що у вітаміну А виходить найкраще. Можна сказати, що присутність вітаміну А — це основа життєдіяльності та нормального функціонування всього організму. Звичайно, тільки всі вітаміни в комплексі дозволяють зберігати організм здоровим, але саме відсутність вітаміну А може стати критичним фактором.Вітамін А потрібен не тільки для внутрішніх органів, але і для шкіри. Посилюючи регенерацію тканин, вітамін А допомагає підтримувати нашу шкіру свіжою і гладкою. Активні процеси відновлення допомагають швидше загоювати шкірні хвороби і невеликі ранки, позбавлятися від вугрової висипки і навіть протистояти тяжких шкірних захворювань. Вітамін А зменшує ймовірність шкірних інфекцій за рахунок підвищеної стійкості тканин. Крім того, він потрібен як один із найпотужніших антиоксидантів. Він використовується в профілактиці раку, а також профілактики рецидивів, тобто повторних появ пухлин після операцій. Вітамін А разом з провітаміну захищає клітини мозку від дії вільних радикалів, а значить, продовжує молодість і зберігає здоров'я.

Але необхідно знати, що вітамін А — жиророзчинна речовина і засвоюється організмом тільки в присутності жиру, тому при вживанні рослинної їжі потрібно додавати джерела жиру, такі як рослинне масло, сметану і вершкове масло.

Існує думка, що саме високий вміст вітаміну А в моркві, але ми розповімо вам про 4 продукти, в яких вміст вітаміну А значно більше.


1. Гарбуз

Слід звернути особливу увагу на продукти, що містять одночасно вітаміни А і Е, такі як гарбуз. Вітамін Е покращує засвоєння вітаміну А та посилює його благотворний ефект. Каротин, що входить до складу гарбуза, разом з вітаміном Е запобігає захворювання раком і старіння клітин. Також він посилює імунітет, захищаючи організм від вірусів і бактерій, запобігає застуду, підтримує роботу слизової оболонки і сітківки очей.

вітаміну А гарбуз необхідна тим, хто хоче поліпшити зір. Тому офтальмологи рекомендують людям, які погано бачать, ввести в свій раціон гарбуз і гарбузовий сік. Півсклянки гарбузового соку містить близько 953 міліграмів вітаміну А у формі бета-каротину.


2. Батат (солодкий картопля)

Батат — рослина, яка обов'язково має входити в раціон людей, які страждають від хронічних запальних захворювань, таких як артрит. У цьому випадку благотворний вплив на організм надає бета-криптоксантин, у великих кількостях міститься в бульбах. Також батат має властивість покращувати згортання крові, тому буде корисним для максимально швидкого загоєння ран та запобігання великої крововтрати при травмах.

Один середній батат забезпечує організм повним рекомендованої щоденної нормою вітаміну А — він містить близько 1096 міліграмів вітаміну А у вигляді бета-каротину. Вживати же солодкий картопля найкраще в печеному або вареному вигляді.


3. Риб'ячий жир

З жиру, що міститься в печінці риб, люди навчилися виділяти вітамін А буквально відразу після того, як він був відкритий. Тоді ж встановили, що він синтезується тільки в тваринних клітинах, а відбувається це в процесі розщеплення каротину — жовто-оранжевого пігменту, що додає забарвлення плодах деяких рослин.

Каротин відомий, як провітамін A, тобто "попередник" самого вітаміну. Риб'ячий жир розглядається як альтернативне джерело цього вітаміну. Він набуває актуальності в осінньо-зимовий сезон, коли споживання свіжих овочів і фруктів в силу природних причин обмежується.


4. Капуста кале

Кале — цариця каротиноїдів. У ній міститься 478 міліграмів цих поживних речовин. Кале є одним з найбагатших джерел лютеїну, який містить бета-каротин. Він покращує шкірний покрив, роблячи шкіру еластичною, пружною і зберігаючи її здоровою. Любителі ж м'ясного можуть отримати свою добову норму вітаміну А, поєднуючи кале з таким продуктом харчування, як запечена або тушкована яловичина.