Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Десять фактів про глютену, які обов'язково варто знати

Десять фактів про глютену, які обов'язково варто знати


Безглютенові дієти стають все більш і більш популярними. Прихильники такого харчування вважають, що, виключивши з раціону глютен, можна з легкістю скинути обридлі зайві кілограми, нормалізувати сон, позбавитися від хронічної втоми і зажити нарешті щасливим життям.

Для тих, хто не в курсі, глютен (або клейковина) — це запасають білки, які містяться в більшості злакових культур. Це, наприклад, пшениця, жито, овес, ячмінь. Сьогодні глютен входить не тільки до складу всіх хлібобулочних виробів, але іноді зустрічається і в продуктах м'ясної (м'ясо в паніровці) і молочної промисловості.

У той час як в Європі всі поголовно відмовляються від продуктів харчування, що містять глютен, ми все ж вважаємо за краще зберігати тверезу голову. Нижче 10 причин, чому не варто зовсім відмовлятися від глютену і виключати з раціону продукти, до складу яких входить клейковина.


1. Глютен корисний для здоров'я

Продукти, до складу яких входить глютен, не просто не шкодять людині, а постачають організм всіма необхідними для нормальної життєдіяльності вітамінами та поживними елементами. Безглютенові продукти, навпаки, важко назвати корисною альтернативою. Адже найчастіше в них занадто мало поживних речовин і клітковини, які так необхідні людині. Ключ до стрункою і підтягнутою фігурі і богатирського здоров'я в помірності. Харчування повинно бути збалансованим. І це зовсім не означає відмову від глютену.

2. Глютен не є причиною набору зайвої ваги

Головний аргумент, до якого апелюють противники глютену — це те, що він провокує набір зайвої ваги. Однак це не зовсім так. Справа в тому, що глютен міститься в випічки, кондитерських виробах, йогуртах, морозиві, соусах і сиропах, ковбасі, тобто в продуктах, які при надмірному споживанні дійсно можуть стати причиною появи зайвих сантиметрів на талії. Однак жоден дієтолог не підтвердить, що це саме глютен є причиною надмірної ваги. Скоріше ворог зайвих кілограмів — це надмірний апетит.


3. Продукти харчування, що містять глютен, багаті вітамінами

Можливо, безглютенова дієта допомагає скинути зайві кілограми, але разом з тим вона може стати причиною того, що людина почне відчувати дефіцит вітамінів і мінеральних речовин. Повне виключення з раціону продуктів, до складу яких входить клейковина, різко знизить надходження поживних речовин в організм. Адже безглютенова дієта — це не тільки відмова від злаків, як помилково вважають багато хто, але і від значного списку інших продуктів. А це вітаміни А, Е, С, практично всі вітаміни групи В, залізо, магній, фосфор, калій.

4. Глютен сприяє зниженню ваги

Аргумент, який зазвичай використовує сторона обвинувачення, може мати зовсім інший смисл. Дієта — це зовсім не привід виключити з раціону глютен. Паста з пшениці твердих сортів, кускус, злаки, цільнозерновий хліб помірних кількостях є відмінними помічниками на шляху позбавлення від зайвих кілограмів. Вони забезпечують організм необхідною енергією і довше перетравлюються.


5. Глютен допомагає контролювати апетит

Глютен міститься в багатьох злакових культурах, макаронних виробах, а це, як відомо, складні вуглеводи. Саме вони перетравлюються довше, тим самим підтримуючи відчуття ситості на тривалий час. В результаті решта прийоми їжі будуть не такими щільними, а ви з'їсте менше. Крім того, це додатковий заряд бадьорості, енергії і, як наслідок, гарного настрої.

6. Глютен — це джерело протеїну

Вчені встановили, що глютен — це один з видів білка, то є протеїну, виявлений у злакових культурах. Наприклад, у пшениці. Міститься він відповідно і в хлібобулочних виробах, кашах, а також у багатьох інших продуктах. Серед них макаронні вироби, цільнозерновий хліб, йогурти. Відмовлятися від такого натурального джерела протеїну було б не зовсім розумно. До того ж, без цих продуктів організму буде вкрай складно отримати добову норму протеїну. Єдина логически зрозуміла причина виключення з раціону клейковини — це целіакія або непереносимість глютену.


7. Целіакія і чутливість до клейковини — це не одне і те ж

Целіакія, або як її ще називають глютенова хвороба, — це недуга, при якому продукти харчування, що містять глютен, деформують ворсинки кишечника. Це призводить до поганого засвоєння їжі і поживних речовин організмом. І питання про долю глютену стоїть досить гостро, адже за останні 200 років кількість людей з целіакію зросла на кілька сотень відсотків. Лікарі все ж поспішають заспокоїти: целіакія — це захворювання, що передається переважно у спадок, яким страждає всього 1% населення.

Проте є й інше захворювання зі схожою симптоматикою (зниження апетиту, дефіцит маси тіла і зросту, кишкові розлади, блідість, набряклість, втома, дратівливість) — це чутливість до глютену. Вона, в свою чергу, зустрічається набагато частіше, але не впливає на засвоєння поживних речовин організмом. Виявити чутливість до клейковині можна тільки спостереженням, виключивши на час продукти, що містять глютен. У цьому випадку має сенс сісти на безглютенової дієти.

8. Глютен міститься далеко не у всіх крупах

Деякі люди, що зараховують себе до тих, хто сидить на безглютенової дієті, помиляються. Справа в тому, що відмовитися від злаків і пшениці — це мало. Для того, щоб повністю виключити глютен з раціону, необхідно перестати вживати цілий ряд інших продуктів. Однак далеко не всі це знають. Так і з крупами справа досить неоднозначно. Адже, наприклад, кукурудза, рис, гречка, пшоно, соя, сорго, амарант глютену у своєму складі не містять.


9. Безглютеновый не є синонімом корисності

Багато безглютенові продукти, які сьогодні можна зустріти на прилавках магазинів, не тільки не допоможуть схуднути, але і навпаки стануть причиною набору ваги. Часто вони містять у своєму складі ще більше калорій і насичених жирів, ніж їх аналоги. Пов'язано це з тим, що виключення глютену вимагає заміни цієї речовини на інші, які далеко не завжди є саме корисними аналогами.

10. Глютен незамінний для випікання

Глютен володіє прекрасним властивістю склеювати тісто, роблячи його еластичним. В результаті випічка виходить пишною і апетитною. Не дивно, що виробники озброїлися цим прийомом і не бачать причин, по яким варто відмовитися від глютену при виготовленні своєї продукції. Не бачимо цих причин і ми. Вченими доведено, що випічка з продуктів, що містять глютен, набагато корисніше і містить менше жирів і калорий.