Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Втекла молоко завжди неприємність для господині. Секундне зволікання - і спокійне молоко вируючим потоком виливається на плиту. Запах пригорілого молока, плита залита, забруднена зі всіх сторін каструля - чи це не привід засмучуватися. Все доведеться відмивати і в черговий раз лаяти себе за неуважність.
Чому молоко тікає? Процес нагрівання та закипання молока такий же, як і біля води, але оскільки молоко непрозоре, момент утворення бульбашок повітря біля стінок і дна ми бачити не можемо. Зате ми можемо бачити плівку, яка утворюється на поверхні молока, на кордоні молока і повітря. Це та сама молочна пінка, яку одні обожнюють, інші не люблять. З підвищенням температури поверхні молока пінка стає товщі, а чим вона товщі, тим менше можливості охолодження поверхневого шару молока. Рідина випаровується, у багатьох бульбашках пара теж утворюється тонка плівка і так виходить піна. Бульбашки не спливають на поверхню і не лопаються, а накопичуються під пінкою, розтягують її і в один момент пінка лопається, молоко стрімко піднімається вгору і молочна піна виривається на волю - на плиту.


молоку не дозволити втекти? Варіантів кілька. Колись у магазинах продавалося спеціальне пристосування під назвою «сторож молока». Виглядало воно як металевий диск з концентричними колами. «Сторожа» вкладали на дно каструлі, і коли молоко збиралося закипати, що скупчуються під диском бульбашки повітря змушували диск підстрибувати, деренчати і господиня з'являлася в потрібний момент на кухні. Зараз таке пристосування не знайти, але його може замінити чайне блюдце, якщо його перевернути догори дном і покласти в каструлю. Працювати вона буде за тим же принципом. Але хитрощі хитрощами, а стежити за молоком в будь-якому випадку потрібно і найпростіше скористатися класичним методом - зробити невеликий вогонь і безперервно розмішувати молоко, не даючи на поверхні утворитися плівці. І звичайно не відходити від плити по інших справах. Молоко любить увагу.