Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Як тваринний білок впливає на організм

Як тваринний білок впливає на організм

Для повноцінної роботи нашого організму необхідно отримувати абсолютно всі типи речовин: білки, жири, органічні кислоти, вуглеводи, вітаміни, мінерали. Білки в природі існують двох видів: тваринні і рослинні. Тваринні білки — це м'ясо, яйця, риба, кисломолочні продукти. Вегетаріанці, вегани і сироїди відмовляються від цих білків в користь рослинних: бобових, горіхів, деяких овочів.

Деякі дослідники з ними погоджуються і стверджують, що скорочення тваринного білка в раціоні позитивно впливає на здоров'я. При цьому однозначної відповіді світу науки на питання про те, чи варто зовсім виключити тваринні білки з раціону, поки немає.

Розбираємося, які процеси будуть відбуватися в організмі, якщо відмовитися від тваринного білка.

Плюси вегетаріанства

Вегетаріанці, вегани і сироїди свідомо відмовляються від тваринних білків на користь рослинних. Причин може бути безліч, але мова не про них, а про вплив такого раціону на організм людини й основні процеси, які в ньому протікають.

Досліджень, які б дали однозначну відповідь про користь або шкоду вегетаріанства, не існує. Вчені можуть оцінити якийсь конкретний аспект впливу такої дієти на організм, але це скоріше приватне, а не загальне. Вичерпну відповідь неможливий хоча б тому, що на самопочуття людини впливає не тільки харчування, але і його стан здоров'я, вік, генетичні схильності до хвороб, умови життя та багато іншого.

При цьому дослідники зазначають, що у такого харчування є свої плюси. Так, рослинна їжа сприяє меншому накопиченню жиру в організмі, покращує обмінні процеси, сприяє виведенню з організму шлаків і токсинів, не отруює організм продуктами розпаду в процесі перетравлення рослинних білків. Ряд досліджень показує, що вегетаріанці рідше страждають від захворювань серця і судин, гіпертонії і цукрового діабету, атеросклерозу.

Але є і недоліки

Головний недолік вегетаріанського харчування полягає в тому, що організм все ж отримує менше білка. До того ж, рослинний білок гірше засвоюється організмом, ніж тваринний. В результаті людина в якійсь мірі недоотримує ті поживні речовини, які йому необхідні. Крім того, одним із наслідків вегетаріанства — це дефіцит в організмі речовин, які у великій кількості містяться в тваринних білках: амінокислот, заліза, цинку, кальцію, вітамінів D і В12, поліненасичених омега-3 жирних кислот, харчових волокон.

Тут і зараз дефіцит цінних речовин можна і не помітити, але через кілька років це може призвести до зниження імунітету і порушень в роботі репродуктивної системи.

Наприклад, що стосується заліза (що особливо важливо для жіночого здоров'я), то в тваринних білках міститься так зване "гемове залізо". Воно в кілька разів краще засвоюється, ніж залізо, яке входить до складу рослинних білків. Є і підводні камені: залізо з рослинних продуктів може погано засвоїтися, якщо у вашому раціоні присутні бобові, зернові, горіхи і злаки, тобто та їжа, яку так люблять вегетаріанці.

Слід також згадати про корисних жирних кислотах омега-3, які в рослинній їжі міститься дуже мало або немає зовсім. Омега-3 відіграють ключову роль у здорової роботи серця і судин, розвитку мозку і швидкому метаболізмі.

Що робити вегетаріанцям

Якщо ви дотримуєтеся вегетаріанського харчування, то приділіть увагу своєму раціону. Проаналізуйте, які речовини ви недоотримуєте з продуктів, які багаті тваринним білком, і знайдіть дозволені вам альтернативи.

Якщо ви не хочете відчувати дефіцит заліза, то додайте в раціон більше аскорбінової кислоти. Вона покращує засвоєння заліза в 3-4 рази.

Якщо ви не їсте яйця і морепродукти, то є сенс додати в раціон також лляне насіння, волоський горіх, сою. Вони багаті альфа-ліноленової кислотою і стануть прекрасним альтернативним джерелом.

Налягайте на продукти, які багаті амінокислотами, так як дефіцит цих речовин негативно впливає на загальний стан здоров'я. Подумайте, чи можете ви включити в раціон молочні продукти, сою та їжу, штучно збагачену потрібне амінокислотним складом.

У веганів, як правило, є недолік кальцію, так як вони вживають велику кількість продуктів, що негативно впливають на те, як організм засвоює цю речовину. Додайте в раціон капусту, листя гірчиці, ріпу, брокколі, сушений інжир і спеціальні добавки.

Що робити м'ясоїдам

М'ясоїдам також є чому повчитися у вегетаріанців. Рослинна їжа — відмінний шанс урізноманітнити свій раціон і зробити його більш цікавим і корисним. Іноді влаштовуйте розвантажувальні дні і відмовляйтеся від м'яса на користь овочів, бобових або злаків. Ці продукти очищають організм від шлаків і токсинів, нормалізують роботу травної системи і допомагають позбавитися від зайвої ваги.

Як правило, м'ясоїди не завжди споживають овочі, які багаті харчовими волокнами. Встановіть оптимальну для себе кількість фруктів і овочів, які ви будете з'їдати протягом дня. Вони наситять організм не тільки білками, вітамінами, мінералами, антиоксидантами, органічними кислотами і клітковиною.