Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Чи шкідливо їсти цукор: розбираємо всі тонкощі

Чи шкідливо їсти цукор: розбираємо всі тонкощі

Цукор — це самий суперечливий продукт сучасності. Прихильники здорового харчування всіляко його побоюються і намагаються по можливості зовсім виключити з раціону. Хоча це неможливо і не зовсім обачно. У помірних кількостях він необхідний організму для нормальної життєдіяльності.

Цукор небезпечний тим, що з ним дуже просто переборщити. Солодка їжа подобається людині. В хвилини стресу і слабкості нам хочеться побалувати себе чимось приємним. Тут на допомогу і приходить цукор. В результаті контролювати його споживання стає вкрай складно.

Розбираємося, що таке цукор, як він впливає на здоров'я і в яких кількостях слід вживати.

Що таке цукор

Для людини цукор — це той самий кристально білий продукт, який ми щоранку додаємо в чашку чаю. На практиці все набагато складніше. Цукру — це ціла група речовин. Вони являють собою низькомолекулярні вуглеводи, органічні речовини.

Цукрів у природі існує багато. Це глюкоза, фруктоза, галактоза та інші види. Ці види цукру в різних кількостях містяться в усіх продуктах харчування. Цукру зустрічаються в картоплі, рисі, цільнозернових, овочах, фруктах, ягодах і навіть в корі дерев. Так що ідея зовсім відмовитися від цукру свідомо приречена на провал.

А ще вона не зовсім розумна, так як цукру в помірних кількостях необхідні нашому організму для нормальної життєдіяльності. Їх нестача робить раціон незбалансованим, а значить не особливо корисним.

Основна відмінність цукрів — складність і швидкість їх засвоєння організмом. Саме з цього правила і з'явився головний рада фахівців з харчування: в раціон потрібно включити якомога більше складних вуглеводів (цільнозернові, деякі фрукти, крупи, горіхи). У них містяться ті самі типи цукру, які довше перетравлюються і зберігають відчуття ситості. Вони не провокують різкий стрибок глюкози в крові на відміну від простих вуглеводів (кондитерські та борошняні вироби, фастфуд), а значить не стимулюють апетит і дике почуття голоду — головну небезпеку, поджидающую ласунів.

Висновок простий: цукру бувають різні. Включіть в раціон більше корисних цукрів. Якщо вживати їх в достатній кількості, то вас не буде тягнути на шкідливі швидкі вуглеводи.

Чому людина любить цукор

Організм людини любить цукор. З цим нічого не поробиш. Смакові рецептори розпізнають цукор моментально: як тільки він контактує з мовою. У мозок моментально надходить сигнал про те, що людина їсть щось дійсно смачне і солодке.

В якійсь мірі наш мозок залишається ошуканим. Швидкі вуглеводи — тобто кондитерські та борошняні вироби — швидко насичують організм. Ми перекусили, і нам здається, що ми наїлися і повні енергії. Мозок теж так думає, але в той же час в організмі відбуваються зворотні процеси: рівень глюкози в крові різко піднімається, провокуючи ще більш сильне почуття голоду. В результаті ми не встигаємо помітити, як знову їмо.

Дивно, але любов до солодкого визначають багато чинників. Наприклад, вік, закладені в дитинстві харчові звички, генетичні особливості. Розірвати порочне коло допоможе дисципліна і грамотний підхід до свого раціону. Якщо він складений грамотно і містить всі необхідні для здоров'я людини речовини, то на заборонене солодке вас зайвий раз не потягне. Замість торта або тістечка налягайте на фрукти.

Як цукор впливає на вагу

Вважається, що надлишок цукру в організмі прискорює набір зайвої ваги. На практиці все не так просто й очевидно, як може здатися на перший погляд.

Наукові дослідження показали, що важливо не те, скільки цукру ви споживаєте, а те, як це вписується в загальну картину і у ваш раціон. Якщо раціон збалансований, містить достатньо білків і складних вуглеводів і не виходить за межі оптимальної добової калорійності, а в житті людини є фізична активність, цукор не провокує стрімке набір зайвої ваги.

Якої шкоди цукор приносить здоров'ю

Цукор не провокує набір зайвої ваги, якщо включати його в раціон грамотно. Незважаючи на це, не слід зловживати цим продуктом. Дослідження показали, що цукор знижує імунітет у 17 (!) раз. При цьому найбільше страждають літні люди і діти.

Одна з поширених хвороб, причиною якої є цукор — це цукровий діабет. Надлишок цукру в організмі порушує в організмі контроль над глюкозою. Гормон інсулін перестає справлятися зі своєю функцією: він не переносить глюкозу в клітини організму, в результаті чого її рівень у крові підвищується.

Цукор побічно впливає на ризик розвитку захворювань серця і судин. Зайва вага, який з'являється в результаті зловживання цукром, виснажує стінки судин і підриває їх еластичність, сприяє виникненню холестеринових бляшок і зношує серцевий м'яз. Раціон з високим вмістом цукрів підвищує вміст шкідливого холестерину в крові, надлишок якого може призвести до інфаркту або інсульту.

Добова норма цукру

Скільки ж цукру можна з'їдати в день без ризику завдати шкоди своєму здоров'ю? Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) склала рекомендації, в яких прописала добову норму споживання рафінованого цукру для дорослих.

На думку ВООЗ, кількість споживаного цукру не повинна перевищувати 10% від добового раціону. Порахувати просто: якщо добова калорійність вашого раціону становить 1600 кілокалорій, 160 з них може бути отриманий з цукру. Це приблизно 35-40 грамів або 7 чайних ложок цукру.

При цьому ВООЗ зазначає, що скоротивши споживання цукру до 25 грамів на добу, можна значно знизити ризик розвитку ожиріння та виникнення цукрового діабету.

Джерело фото для тизера: YouTube