Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Що відбувається з організмом при нестачі або надлишку натрію

Що відбувається з організмом при нестачі або надлишку натрію

А ви знаєте, яку роль натрій відіграє в організмі людини? В огляді розповідаємо, чому цей елемент так важливий, де його шукати і як виявляється нестача або надлишок натрію в організмі людини.
Організм людини — це досить складний механізм. Щоб він працював злагоджено і без збоїв, людина повинна правильно харчуватися і дотримуватися основні правила здорового способу життя.

Від живлення дійсно багато залежить. Якщо раціон збалансований, а харчування різноманітне і складається з продуктів, які багаті вітамінами, мінералами і іншими корисними речовинами, то, як правило, людина відчуває себе добре. Якщо ж якогось елемента не вистачає, то починаються збої в роботі деяких органів, а загальний стан організму погіршується.

Одним з важливих елементів для здоров'я людини є натрій. У природі він зустрічається у вигляді різних сполук. Найбільш знайомими для людини є кухонна сіль (NaCl) і харчова сода (NaHCO3).

Розповідаємо, чому натрій так важливий для людини, як виявляється нестача і надлишок цього елемента в організмі, з яких продуктів харчування можна його отримати.
Роль натрію в організмі людини

Натрій дуже важливий елемент для здоров'я. Спільно з калієм він присутній у кожному органі людини. Це означає, що від натрію залежить повноцінний ріст і розвиток організму. Натрій відіграє ключову роль у підтриманні в клітинах нормального водно-сольового балансу і регулювання об'єму рідини в організмі.

Цей елемент важливий для ефективної роботи нирок, нервової і травної системи, для тонусу судин, для нормального скорочення м'язів. Натрій також є складовою частиною ферменту, який відповідає за виробництво енергії та транспортування цінних амінокислот і глюкози в клітини організму.

Натрій корисний для організму людини як сам по собі, так і в сукупності з іншими елементами. Тому переоцінити його важливу роль просто неможливо. А ще натрій виконує таку важливу функцію, як збереження в крові людини мінеральних речовин (в розчинному стані).

Усім відома здатність солі затримувати воду в організмі. Коли натрію в організмі достатньо (не надлишок і не дефіцит), ця функція працює не на шкоду організму. Натрій, навпаки, захищає клітини, органи і тканини від зневоднення. Тому зовсім відмовлятися від солі не потрібно.
Симптоми нестачі і надлишку натрію

Ситуація, коли у людини спостерігається нестача натрію в організмі, зустрічається набагато рідше, ніж надлишок натрію. Вся справа в тому, що ми звикли рясно солити практично всю їжу, яка присутня на нашому столі. Тим часом організм не потребує в такій великій кількості солі, адже він отримує натрій і з інших продуктів харчування. І цього йому цілком вистачає.

Але все ж важливо знати, як проявляє себе дефіцит і надлишок натрію в організмі. Серед основних симптомів дефіциту цього елемента сухість і втрата еластичності шкіри, відсутність апетиту, нудота, блювання, гіпертонія, тахікардія, порушення в роботі нирок, проблеми з нервовою системою, м'язова слабкість. Дефіцит натрію супроводжує зневоднення організму, що досить небезпечно.

Надлишок натрію небажаний, як і його дефіцит. До симптомів, які повинні вас насторожити, відносяться затримка рідини в організмі, набряки, м'язові судоми, підвищена збудливість і агресивність, зниження функції нирок, підвищення температури тіла.
Добова норма натрію

Не існує універсальної добової норми натрію для дорослої людини. Це число може змінюватись в залежності від ваших індивізагальноосвітніх особливостей організму. Тому так важливо стежити за своїм здоров'ям і періодично відвідувати лікаря для профілактичного огляду. Тільки фахівець зможе визначити, яку кількість натрію для вас є оптимальним.

Однак загальні цифри все ж існують. Для дорослої людини, яка працює в оптимальних умовах, рекомендована добова доза натрію становить 10-15 грамів кухонної солі.

Є й такі випадки, при яких рекомендують або підвищити, або навпаки скоротити споживання натрію. Так, спортсменам і працівникам, які зайняті важкою працею при жарких температур, радять злегка збільшити кількість натрію (адже він допомагає зберігати в організмі вологу). А тим, хто страждає від ревматизму, гіпертонії, ожиріння, алергії, захворювань нирок, підшлункової залози і печінки, навпаки, необхідно скоротити споживання натрію.
У яких продуктах міститься натрій

Кухонна сіль і піщевая сода — це не єдині можливі варіанти надходження натрію в організм людини. Натрій міститься і в інших продуктах.

Так, натрій присутня в моркві, помідорах, артишоках, буряках, селері, бобових, устрицях, морській капусті, крабовому м'ясі, молоці, сирі, нирках тваринний світх.

Натрій можна знайти також і в деяких інших солоних продуктах. До них відносяться соєвий соус, солона риба, солоний сир.

При цьому не слід особливо налягати на кухонну сіль, якщо ви вживаєте велику кількість продуктів, багатих натрієм. Збалансований і грамотний раціон з легкістю зможе заповнити потребу організму в натрії. Для цього вам не потрібна додаткова сіль, тому соліть страви по мінімуму.