Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Все, що потрібно знати про те, як перетравлюється різна їжа

Все, що потрібно знати про те, як перетравлюється різна їжа

Якщо ви хочете мати міцне здоров'я та вести правильний спосіб життя, то вам слід знати, як влаштований ваш організм. У новому огляді розповімо про процес переварювання різних продуктів.
Ставлення до їжі у різних людей помітно відрізняється. Для деяких це просто спосіб заповнення втрачених енергетичних ресурсів, а для інших — задоволення і насолоду. Але спільним залишається одне: мало хто знає, що відбувається з їжею після того, як вона потрапляє в організм людини.

Між тим питання перетравлення і засвоєння їжі дуже важливі, якщо ви хочете мати міцне здоров'я. Знаючи закони, відповідно з якими влаштований наш організм, можна скорегувати своє харчування і зробити його більш збалансованим і грамотним. Адже чим швидше перетравлюється їжа, тим ефективніше працює травна система і поліпшується обмін речовин.

Розповідаємо, що потрібно знати про перетравленні їжі, засвоєнні корисних речовин і часу, яка необхідна організму для перетравлення тих чи інших продуктів.
Як працює обмін речовин

Для початку необхідно дати визначення такого важливого процесу, як перетравлення їжі. Що ж це таке? По суті, це сукупність механічних і біохімічних процесів в організмі, що перетворюють поглинається людиною в їжу речовини, які можуть бути засвоєні.

Спочатку їжа потрапляє в шлунок людини. Це початковий процес, який забезпечує подальше всмоктування речовин. Потім їжа надходить у тонкий кишечник, де піддається дії різних харчових ферментів. Так, саме на цьому етапі вуглеводи перетворюються в глюкозу, ліпіди розщеплюється на жирні кислоти і моногліцериди, а білки перетворюються в амінокислоти. Всі ці речовини потрапляють у кров, всмоктуючись через стінки кишечника.

Перетравлення і подальше засвоєння їжі — це складний процес, який між тим не триває годинами. Крім того, далеко не всі речовини дійсно засвоюються організмом людини. Це треба знати і враховувати.
Від чого залежить перетравлення їжі

Сумнівів у тому, що перетравлювання їжі — це складний і комплексний процес, не залишилося. Від чого він залежить? Існують певні фактори, які можуть як прискорити так і уповільнити перетравлення їжі. Їх обов'язково потрібно знати, якщо ви дбаєте про своє здоров'я.

Так, перетравлювання їжі багато в чому залежить від обробки продуктів харчування і способу їх приготування. Так, час засвоєння смаженої та вареної їжі збільшується на 1,5 години порівняно з сирою їжею. Це пов'язано з тим, що модифікується початкова структура продукту і руйнуються деякі важливі ферменти. Саме тому слід віддавати перевагу сирим продуктів, якщо є можливість є їх без термічної обробки.

Крім цього, на перетравлення їжі впливає температура. Холодна їжа, наприклад, перетравлюється набагато швидше. У зв'язку з цим між гарячим і теплим супом краще вибирати другий варіант.

Важливим є також фактор змішування їжі. Справа в тому, що кожен продукт має свій час засвоєння. А є і такі продукти, які взагалі не перетравлюються. Якщо змішувати продукти з різним часом засвоєння і вживати за один прийом їжі, то час їх перетравлення помітно зміниться.

Цей факт взяли на озброєння прихильники роздільного харчування, які вважають, що для травної системи та обміну речовин набагато корисніше, якщо різні категорії речовин вживаються окремо.
Всмоктування вуглеводів

Вуглеводи розщеплюються в організмі під дією травних ферментів. Ключовим для цього процесу є амілаз слинної і підшлункової залоз.

Ще один важливий термін, якщо ми говоримо про усмоктування вуглеводів, — це гідроліз. Це перетворення вуглеводів в засвоюється організмом глюкозу. Цей процес прямо залежить від глікемічного індексу того або іншого продукту. Пояснюємо: якщо глікемічний індекс глюкози дорівнює 100%, то це означає, що організм людини засвоїть її на 100% відповідно.

При рівній калорійності продуктів їх глікемічний індекс може відрізнятися один від одного. Отже, концентрація глюкози, яка потрапить у кров при розщепленні такої їжі, буде неоднаковою.

Як правило, чим нижче глікемічний індекс продукту, тим він корисніший. Він містить менше калорій і заряджає організм енергією на більш довгий термін. Таким чином, у складних вуглеводів, до яких належать зернові, бобові, ряд овочів, є перевага перед простими (кондитерські та борошняні вироби, солодкі фрукти, фастфуд, смажена їжа).

Розглядаємо на прикладах. У 100 грамах смаженої картоплі і сочевиці міститься 400 кілокалорій. Їх глікемічний індекс дорівнює 95 і 30 відповідно. Після перетравлення цих продуктів в кров у вигляді глюкози надходить 380 кілокалорій (смажена картопля) і 120 кілокалорій (чечевиця). Різниця є досить суттєвою.
Всмоктування жирів

Важко переоцінити роль жирів у раціоні людини. Вони повинні бути обов'язково, адже це цінне джерело енергії. Вони мають більш високої калорійністю порівняно з білками і вуглеводами. Кроме того, жири безпосередньо пов'язані з надходженням і засвоєнням вітамінів A, D, E і ряду інших, так як вони є їх розчинниками.

Багато жири також є джерелом поліненасичених жирних кислот, які вкрай важливі для повноцінного росту і розвитку організму і для зміцнення імунітета. Разом з жирами людина отримує і комплекс біологічно активних речовин, які сприятливо впливають на роботу травної системи і обмін речовин.

Як же жири перетравлюються в організмі людини? В ротовій порожнині вони не піддаються ніяким змінам, так як в слині людини немає ферментів, що розщеплюють жири. У шлунку дорослої людини жири також не зазнають значних змін, так як там немає особливих умов для цього. Таким чином, розщеплення жирів у людини відбувається у верхніх відділах тонкого кишечнику.

Середнє добове оптимальне споживання жирів для дорослої людини становить 60-100 грамів. Більшість жирів в їжі (до 90%) відносяться до категорії нейтральних жирів, тобто тригліцеридів. Інші жири – це фосфоліпіди, ефіри холестерину і жиророзчинні вітаміни.

Корисні жири, до яких відносяться м'ясо, риба, авокадо, оливкова олія, горіхи, використовуються організмом практично відразу після вживання. А ось трансжири, які вважаються нездоровою їжею (фастфуд, смажена їжа, солодке), відкладаються в жирові запаси.
Всмоктування протеїнів

Білок є дуже важливою речовиною для здоров'я людини. Він обов'язково повинен бути присутнім у раціоні. Білки, як правило, радять вживати на обід і на вечерю, поєднуючи їх з клітковиною. Однак вони гарні і на сніданок. Цей факт підтверджують численні дослідження вчених, в ході яких було встановлено, що яйця — цінне джерело білка — це ідеальний варіант для смачного, смачного і корисного сніданку.

На всмоктування протеїнів впливають різні фактори. Найважливішими з них є походження і складу білка. Білки бувають рослинні і тваринні. До тварин ставляться м'ясо, птиця, риба і ряд інших продуктів. В основному ці продукти засвоюються організмом на 100%. Чого не скажеш про білках рослинного походження. Трохи цифр: сочевиця всмоктується організмом на 52%, нут — на 70%, а пшениця — на 36%.
Час перетравлення різної їжі

Час перетравлення різної їжі і швидкість її засвоєння організмом людини дозволяють розділити найбільш популярні і улюблені продукти на кілька категорій. Обов'язково познайомтесь з цим списком, адже він напевно буде вам корисний.

першої групи відноситься їжа, час засвоєння якої не перевищує 45 хвилин. Це в основному різні вуглеводи:

 • - кавун, диня, апельсин, грейпфрут, виноград — 30 хвилин;
 • - вишня, яблуко, персик, груша, черешня, абрикос — 40 хвилин;
 • - сирі овочі — 30-45 хвилин;
 • - бульйони і змішані салати з фруктами — 30 хвилин;
 • - фруктові та овочеві соки — 15-20 хвилин.

Другу групу представляють білкові продукти з невеликим вмістом жиру в складі. Як правило, час їх перетравлення не перевищує 2 годин:

 • - яйця — 45 хвилин;
 • - риба (нежирних сортів) — 30 хвилин;
 • - риба (лосось, форель, оселедець, більш жирна риба) — 45-60 хвилин;
 • - курка (без шкіри) — 1-2 години.

Третя група — це продукти, до складу яких входять складні вуглеводи та/або крохмаль. Час їх засвоєння варіюється від 2 до 3 годин:

 • - картопля — 2 години;
 • - каші з усіх видів круп — 2-3 години;
 • - гриби — 3 години;
 • - сир з цільного молока — 2 години;
 • - насіння (соняшник, гарбуз, кунжут) — 2-3 години;
 • - горіхи (мигдаль, сирий арахіс, пекан) — 2,5–3 години;
 • - бобові — 2-3 години.

Четверта група включає в себе продуктів більше 3-4 годин. При цьому багато з них виводяться з організму, так і не переварившись:

 • - кава і чай з молоком;
 • - риба і рибні консерви;
 • - м'ясо, м'ясні консерви, паштет;
 • - твердий сир з цільного молока;
 • - макаронні вироби з твердих сортів пшениці.