Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

П'ять найпоширеніших міфів про жирах


Сьогодні всі намагаються виключити зі свого раціону жири. Саме їх звинувачують в зайвих кілограмах, захворюваннях серцево-судинної системи, підвищеному рівні холестерину в крові та інших неприємностях і захворюваннях. При цьому надто делікатні худнуть, відмовляються не тільки від тварин, але і від рослинних жирів.

Між тим, харчування здорової людини повинно бути правильним і збалансованим. А це означає, що в раціоні повинні бути і жири, і білки, і вуглеводи. При цьому зовсім не варто боятися вживати в їжу тварини жири.

Розвінчуємо найбільш поширені міфи про жирах і доводимо, що в помірних кількостях тваринні жири не тільки не шкодять нашому організму, але навіть приносять користь.


Міф №1. Щоб схуднути потрібно знизити калорійність раціону і виключити з нього жири.

Якщо з першою частиною цього твердження не посперечаєшся, то друга точно викликає цілий ряд сумнівів. Монодієти підходять далеко не всім і на практиці не приносять стабільного і довгострокового результату. Пов'язано це з тим, що організм людини влаштований таким чином, що він повинен отримувати всі речовини в помірних кількостях. І недолік білків, вуглеводів, клітковини і навіть жирів негативно позначається на всіх процеси, які протікають в організмі.

Позбавляючи організм жирів, людина змушує її триматися за вже наявні складки з ще більшою енергією і завзяттям. Тому і позбутися від них стає набагато складніше. А якщо після такої дієти ви знову включіть в раціон жири, то відкладати їх організм почне з подвійною силою.


Міф №2. Тваринні жири набагато шкідливіше, ніж рослинні.

Тут вся справа в поєднанні основних поліненасичених жирних кислот омега-3 і омега-6. У тваринних жирах більше саме останніх. Втім, як і в деяких рослинних — наприклад, в рослинному маслі. Омега-3, в свою чергу, переважають в рослинній їжі і в жирній рибі.

Людський організм у всьому прагне до балансу. Більшість продуктів, які сьогодні доступні до вживання містять саме жири омега-6. Вихід надзвичайно просте: зменшити в раціоні кількість такої їжі і налягати на ту, в якій більше омега-3, тобто на рослинні жири. А ось готувати їх радять як раз навпаки тваринних жирах: вершковому маслі, смальці, топленому жирі. Пов'язано це з тим, що вони повільніше руйнуються при нагріванні, а значить, не так швидко стають трансжирами. Також для смаження відмінно підходять оливкова і кокосове масла.


Міф №3. Тваринні жири підвищують рівень холестерину в крові.

Холестерин і тваринні жири не мають між собою нічого спільного. Другі являють собою ліпіди. Холестерин, в свою чергу, жиром не є. Це полилипопротеин. Тому від вживання в їжу тваринних жирів холестерин безпосередньо підвищуватися ніяк не може.

Однак при надмірному вживанні жирів з них може синтезуватися холестерин. До речі, утворюється він і з надлишкових вуглеводів. Утворений з вуглеводів холестерин, до речі, окисляється легше, ніж холестерин, утворений з жирів. А саме окислений холестерин представляє особливу небезпеку для артерій і судин.

Таким чином, якщо в організмі є запальні процеси і проблеми з роботою серцево-судинної системи, то він дістане необхідний холестерин з будь-яких продуктів харчування. Тваринні жири тут ні при чому.


Міф №4. Тваринні жири є однією з головних причин серцево-судинних захворювань.

Однією з головних причин серцево-судинних захворювань є неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, стреси, недосипання, погана екологічна ситуація та ряд інших. Тваринні жири до цієї категорії не відносяться. Прості вуглеводи доставляють організму набагато більше проблем і клопоту.

А записують їх у головні причини всіх хвороб тому, що при серцево-судинних захворюваннях підвищений рівень холестерину в крові. Проте вживання в їжу тваринних жирів, як ми вже з'ясували, не причина, а швидше наслідок, сигнал про наявність подібних недуг. Запальні процеси в артеріях спонукають організм направляти в страждають органи холестерин, який в нашому організмі існує ще і для загоєння ран. Тому він і підвищується.


Міф №5. Горіхи, рослинні олії і насіння потрібно вживати в дуже обмеженій кількості з-за їх високої калорійності.

Перераховані вище продукти дійсно дуже калорійні й вживати їх у їжу в необмеженій кількості дійсно не варто. Однак стільки ви і не з'їсте, так як ті ж самі горіхи мають дуже високу енергетичну цінність, швидко і надовго забезпечуючи організм зарядом бадьорості і насичення.

Чайна ложка рослинної олії на цілий салат і 10 горішків в день, однак, занадто мало. Ці продукти не відносяться до категорії простих вуглеводів, не провокують підвищений апетит і не відкладаються моментально у вигляді жирового прошарку на вашій талії. Порція повинна і може бути цілком розумною. Салат без побоювань для здоров'я і фігури сміливо можна заправляти двома столовими ложками олії, а порцію горішків збільшити вдвічі. Адже в цих продуктах міститься ще і велика кількість вітамінів і мінералів, необхідних для здоров'я людського організму.