Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!

Шість найпопулярніших дієт 2014 року


Навряд чи знайдеться людина, яка з тих чи інших причин жодного разу не сидів на дієті. Це в рівній мірі стосується і жінок, і чоловіків, і знаменитих артистів, і звичайних людей, і 15-річних підлітків, і дорослих, які люблять себе, своє тіло і хочуть бути здоровими.

Про дієти багато говорять і ще більше пишуть. Тренінги, психологічні посібники, цілі дієтичні напряму — люди знаходяться в постійному пошуку свого унікального способи схуднути.

Ми вибрали шість дієт, які за результатами різних опитувань і досліджень стали особливо затребуваними у 2014 році.


1. Середземноморська дієта

Напевно, сама відома дієта, яка майже кожен рік виходить у лідери. Це й не дивно: харчування по-середземноморськи допоможе не тільки скинути вагу, але і вберегтися від багатьох хронічних захворювань, в тому числі і діабету.

Принцип дії

Середземноморська дієта в строгому сенсі слова дієтою зовсім не є, оскільки заснована на традиційній системі харчування жителів Середземномор'я. Але в силу своїх особливостей ця кухня може служити прекрасним способом підкоригувати фігуру або зберегти її в нормі на тривалий час.

Середземноморська дієта пропагує самостійне приготування їжі, без подальшої переробки та підігріву. Незважаючи на постійне застосування ароматних спецій, страви на смак зовсім не здаються пряними і гострими.

Основний раціон

Якщо ви зібралися дотримуватися середземноморської дієти, то вам необхідно пам'ятати, що це буде трохи дорожче за вартістю, ніж ваш звичайний раціон або яка-небудь інша дієта. У ваше щоденне меню повинні входити: коричневий рис, булгур, паста з твердих сортів пшениці, фрукти (до 3 порцій), овочі (до 6 порцій), оливкова олія, насіння, горіхи, нежирні сири, знежирені молочні продукти.

Від 1 до 6 разів на тиждень дозволяється: риба і морепродукти, яйця, нежирне м'ясо птиці. Солодке у вигляді шоколаду та алкоголь у вигляді червоного вина по особливих випадках. Не більше 4 разів на місяць можна собі дозволити червоне м'ясо — зовсім невелику порцію, всього 100 грамів.

Частота прийомів їжі повинна бути максимальною. Тобто харчуватися потрібно не менше 5 разів на день і з рівними проміжками. У вас повинні бути повноцінні сніданок, обід і вечерю, а також два перекуси. Вибирайте на сніданок шматочок свіжого хліба або злаки, нежирний йогурт; сирі овочі (або приготовлені) — на обід і на вечерю, цільні макарони і рис — замість рафінованих продуктів. У раціоні має бути присутнім цибулю, часник, чебрець, розмарин, орегано і базилік.


2. Дієта Dash для гіпертоніків

Підвищений артеріальний тиск часто спостерігається у тих людей, які "носять на собі зайві кілограми. Однак американські вчені приділяють велику увагу дієтотерапії в питаннях лікування підвищеного тиску. Саме вони і розробили дієту Dash. Повна назва методу звучить як Dietary Approaches to Stop Hypertension, що в перекладі означає "дієтичні методи запобігання підвищеного тиску".

Принцип дії

Дієта заснована на помірному вживанні овочів, круп, горіхів і фруктів. Ви також зможете є невелика кількість нежирної риби і морепродуктів. Основний навик для початківців дієту Dash — вміння складати різноманітний раціон і не використовувати надмірно жир і сіль при приготуванні їжі. Основна мета цієї дієти — не для схуднення, а зниження тиску, тому калорійність харчування буде більш ніж достатньою. Охочі скинути зайву вагу швидше можуть коригувати розмір порцій. Середня калорійність раціону — 2000 ккал.

Основний раціон

Якщо ви будете строго дотримуватися дієти Dash протягом кількох місяців, а потім здасте аналіз крові на холестерин, то переконайтеся, що у вас знизився вміст в крові загального холестерину і ліпопротеїнів низької щільності.

В щоденний раціон згідно дієті входять наступні продукти: 7-8 порцій хлібних виробів і злакових продуктів, 4-5 порцій овочів, 4-5 порцій фруктів, 2-3 порції нежирних чи знежирених молочних продуктів, 2 або менше порції м'ясних або рибних виробів, 2,5 порції жирів, 4-5 порцій горіхів, насіння або бобових, 5 порцій солодощів в тиждень, у тому числі 1 їдальня ложка цукру, 1 їдальня ложка желе або варення, 15 грамів жувальних цукерок або склянку лимонаду.

Корисно доповнювати "класичну" дієту Dash вживанням жирної морської риби, а також риб'ячого жиру в рідкому вигляді або в капсулах. Це допоможе вам знизити кров'яний тиск і зменшити ризик небезпечних ускладнень гіпертонії.


3. Дієта Весонаблюдателей

що З'явилася на початку 60-х років, дієта заснована на скорочення споживання калорій у відповідності з системою пунктів Весонаблюдателей (WeightWatchers). Ніякі продукти не заборонені, але ви повинні дотримуватися певної кількості балів, які проставлені для кожного продукту.

Принцип дії

Отже, вся їжа у дієті весонаблюдателей переводиться в бали. Чим більше ви важите, тим більше пунктів в день можете собі дозволити. У обмежуючих дієти все навпаки, але в тому-то і краса весонаблюдения: тут усе відбувається без зайвого поспіху. Дотримуючись правил, ви поступово будете переміщатися в більш легку вагову категорію і, відповідно, зменшувати кількість очок, тобто їжі. Весонаблюдатели — за поступовий перехід від "товстих" звичок до "струнким".

Весонаблюдение нічим не відрізняється від інших низькокалорійних дієт, у тому овочів і фруктів 0 балів або 1 бал, а у солодкого, жирного і борошняного набагато більше.

Основний раціон

У первісному вигляді бали WW розраховувалися на основі калорійність продукту і вмісту в ньому жиру. По цій системі тим, хто худне, в залежно від ваги, пропонувалося споживати від 18 до 26 балів в день. Однак у 2011 році компанія Weight Watchers удосконалила бальну систему: при розрахунку балів на 100 грамів продукту враховується вміст білків, жирів, вуглеводів і клітковини.

Таблицю з балами для кожного продукту можна легко знайти в Інтернеті. А ми підкажемо, як грамотно розпорядитися відведеними для вас балами. По-перше, настійно рекомендується "з'їдати" всі належні бали. "Економити" бали (але не більше 4 на день!) можна лише в одному — якщо ви протягом найближчих днів плануєте вечірку або похід в ресторан. Не слід набирати всі належні бали тортом або гамбургерами. В ідеалі кількість "шкідливих" балів за день не повинна перевищувати 3. Щоб не відчувати голоду, необхідно весь денний раціон розбити на 4-5 частин по принципом одну страву за один прийом. Інтервали між прийомами їжі не повинні бути занадто довгими.

Перевагу слід віддавати продуктам, багатим клітковиною. Чим більше в продукті клітковини, тим він "дешевше" в балах, навіть при однаковому співвідношення основних поживних речовин. За фізичне навантаження ви можете додати собі кілька балів на їжу. Для простоти можна вважати, що людина середньої ваги має право з'їсти зайвого 3 бали за кожні 40 хвилин фітнесу середньої інтенсивності.


4. Дієта TLC проти холестерину

Назва дієти TLC розшифровується як "Дієта терапевтичних змін способу життя". Будучи розробкою Національного Інституту Здоров'я США, вона покликана допомогти тим людям, хто страждає від підвищеного рівня холестерину. Для Сполучених Штатів це одна з найбільш актуальних проблем, адже жителі цієї країни, як відомо, в масі своїй звичні до нездорового харчування.

Принцип дії

Дієта TLC здатна знизити рівень вмісту холестерину в крові без використання медикаментів, так як вона передбачає скорочення жирів у раціоні до мінімуму (це стосується, в першу чергу, насичених жирів, найбільш небезпечних для здоров'я). Жирне м'ясо і молочні продукти, смажена їжа — все це зведено в даній дієті до мінімуму. Можливо, саме ці продукти складають ваш звичний раціон, і ви огорчитесь, зіткнувшись з такою суворими заборонами, але, по-перше, здоров'я важливіше за будь гурманських насолод, а по-друге, раціон дієти TLC є не лише збалансованим, але і дуже смачним, завдяки чому у вас з часом розвинеться щира любов до здорової їжі.

Основний раціон

Добова калорійність дієти TLC досить щадна, але для людей з надмірною вагою таких обмежень досить, щоб почати худнути: 1800 для жінок, 2500 — для чоловіків. Для тих, хто вже втратив основну частку зайвих кілограмів, настає час урізати раціон сильніше: 1200 для жінок і 1600 для чоловіків.

Рекомендовані продукти для TLC-дієти: м'ясо дієтичне (нежирне) – 1-2 рази в тиждень; риба — 3-4 страви на тиждень; яйця — не більше 2-х жовтків в тиждень, яєчний білок можна вживати без побоювань, так як весь холестерин курячого яйця сконцентрований саме в жовтку. Можна також нежирні молочні продукти — 2-3 рази на день (за умови утримання жиру до 1%); овочі, фрукти — від 3 до 5 разів на день. За умови регулярного, кожні 2-3 години, харчування, овочі та фрукти можна вживати як під час основних прийомів їжі, так і в проміжках між ними.

Дотримання дієти дозволить відновити баланс холестерину в крові і зберігати його на допустимому рівні. Дієта призведе до зниження ризику грізних серцевих хвороб та їх ускладнень, а також допоможе підтримувати себе в хорошій фізичній формі.


Дієта піраміда Mayo Clinic Diet

Клініка Майо (Mayo Clinic) з Північної Америки придбала всесвітню популярність, розробивши універсальну двотижневу "дієту Майо". Правильні пропорції їжі представлені у вигляді піраміди, що наказує вживати багато клітковини свіжих овочів і фруктів, трохи менше — повільних вуглеводів і білка, зовсім небагато жирів (переважно рослинних ненасичених) і мінімум солодощів.

Принцип дії

Дієта Mayo Clinic Diet підходить людям, які схильні до переїдання. Дієта поділена на два етапи: Lose It! ("Втрачай це!") і Live It! ("Живи цим!"). Під час першого людина знижує калорійність раціону до 1600 калорій і позбавляється від неправильних харчових звичок. Слідувати цим правилам стоїть два тижні. Потім починається другий етап, під час якого потрібно вчитися контролювати розмір порцій і стежити за своєю вагою.

Основний раціон

Оригінальна дієта Майо передбачає заміну п'яти шкідливих харчових звичок (додавати цукор, перекушувати солодким і жирним, з'їдати великі порції, є шкідливу їжу в ресторанах, їсти перед телевізором) п'ятьма корисними (є сніданок, є не менш чотирьох порцій овочів і трьох порцій фруктів в день, є цільнозернові продукти, є здорові жири, тренуватися 30 хвилин щодня).

Однак при передачі з вуст в уста дієта Майо трансформувалася до невпізнанності: сьогодні під виглядом цього плану харчування можна знайти самі різні дієтичні поради.


Дієта Дюкана

Дієта Дюка — це одна з найбільш популярних дієтичних систем схуднення. Багато жінок задоволені результатами харчування за Дюкану ще й тому, що дієта не вимагає вдаватися до екстремальних методів — виснажливому голодування або відмови від багатьох продуктів. Дієтологи звертаються до методів доктора Дюка, коли їх клієнтам також просто необхідно оздоровити організм.

Принцип дії

У своїй методиці П'єр Дюкан пропонує чотири послідовних етапи — етапи, кожен з яких має свої особливості. Перші дві фази допомагають схуднути і повернутися до нормальної ваги, третя і четверта фази дозволяють закріпити ефект.

Основний раціон

Основний раціон дієти Дюкана складають м'ясо, риба і морепродукти, яйця, знежирені молочні продукти. Список включає 72 продукту, з яких можна готувати будь-які страви. Також дозволяється приправляти страви спеціями і травами, використовувати сіль і гірчицю в помірних кількостях. Іншу їжу вживати не можна. Щодня треба випивати близько 1,5 літрів рідини — це може бути вода, чай, кава.

На першій фазі — йде боротьба з надмірною вагою, це фаза нападу. Можна їсти виключно продукти багаті білком: так як вони мають складну структуру, і на їх перетравлення організмом витрачається набагато більше сил і калорій, ніж у цих продуктах міститься. На другому етапі дозволяється вживати огірки, помідори і будь-які низькокалорійні овочі в сирому, вареному або запечена вигляді, також обов'язково на столі повинні бути присутніми висівки. Виключаються крупи, а також овочі, що містять високу кількість вуглеводів: наприклад, картопля, кукурудза, горох.

З третьої фази починається поступове повернення до того раціону харчування, що був до дієти. До продуктів додаються хліб, макарони, картопля, рис, олія, фрукти (крім винограду і бананів), солодощі. Щодня обов'язково потрібно з'їдати 2-3 столові ложки вівсяних висівок і 3 чайних ложки меду. Один день в тиждень слід повністю віддавати білкової їжі. Завершальна стадія дієти Дюкана включає дозволені продукти з першої фази.