Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Вся правда про борошні: сорти, властивості, застосування

Вся правда про борошні: сорти, властивості, застосуванняПри покупці борошна мало хто дивиться на те, що написано на упаковці. У кращому випадку звертають увагу тільки на сорт. При цьому багато хто думає, чим він вище, тим краще. Але чи так це?

Давайте розберемося у всьому по порядку. Що з себе являє борошно, яких вона буває видів і сортів? Яку краще вибирати для приготування хліба, тортів, булочок, кексів та інших виробів?

Борошно є продуктом харчування, який виходить внаслідок перемелювання зерен пшениці і жита. В обмежених кількостях виробляють гречану, вівсяну, кукурудзяну, горохову і соєве борошно. В основному використовується пшеничне борошно, рідше - інші види.

Житнє борошно використовується для приготування хліба. Гречану та рисову муку застосовують для дієтичних страв і дитячого харчування. Інші види використовуються для спеціальних продуктів.


На що слід звертати увагу при покупці борошна?

Перш за все слід звертати увагу на сорт. Є думка, що випічка за якістю виходить краще з тієї борошна, яка вище по сорту. Так і є. Тільки за складом вона буде біднішими. Наприклад, в нижчих сортах борошна зберігаються вітаміни B1, B2 Е і РР, в той час як в борошні 1-го сорту і вищого сорту вони практично відсутні.


Вищий сорт

В пшеничному борошні вищого сорту міститься незначна кількість жиру, клітковини, цукру і білків. Зате в ній багато крохмалю (близько 80%). Цей сорт борошна відрізняється білим кольором і прекрасними хлібопекарськими властивостями. Випічка виходить об'ємною з дрібної пористістю.

З неї добре робити дріжджове, листкове і пісочне тісто, а також борошняні заправки.


Крупчатка

Виготовляють її з спеціальних сортів пшениці. Вона відрізняється більш великими розмірами окремих частинок і світло-кремовим відтінком. Також володіє відмінними хлібопекарськими властивостями і багата клейковиною.

питлівки добре випікати здобу, паски. Загалом, дріжджове тісто, де використовується високий вміст жиру і цукру. Для інших виробів її краще не застосовувати, так як тісто буде погано підходити. Готові вироби виходять з недостатньою пористістю і черствіють дуже швидко.


Перший сорт

Вважається найпоширенішим. В такому борошні більше білка (близько 15%), цукру (до 2%), жиру (1%) і клітковини (близько 0,3 %). Крохмалю у борошні першого сорту міститься в середньому 75%. За кольором борошно першого сорти може бути від чисто-білого до білого з сіруватим і жовтуватим відтінком.

З неї добре готувати не здобну випічку: пироги, булочки, оладки, млинці, деякі види національної локшини. Також вона придатна для випічки хлібних виробів. З такого борошна вони не так швидко черствіють.


Другий сорт

Містить білка до 16%, жиру до 2%, цукру 1,5-2% і клітковини у середньому 0,7%. Крохмалю трохи менше (70-72%). Борошно має світло-сіруватий, жовтуватий або коричневий відтінок.

Борошно другого сорту використовується найчастіше для випічки не здобних борошняних виробів і столових сортів білого хліба. Також борошно другого сорту можна розбавляти з житнім борошном. Тоді з неї виходять відмінні пряники і печиво.


Обойне борошно

Цей помел борошна відрізняється від інших тим, що складається з тих ж тканин, що і пшениця, і дуже близька до неї за складом. Вона досить велика і неоднорідна за розміром частинок. У кулінарії таку муку застосовують вкрай рідко. Здебільшого з неї готують хліб.


Купуючи борошно, потрібно знати терміни її зберігання і дату виготовлення.

Якщо ви шукаєте якісний, свіжий продукт, тоді звертайте увагу на термін придатності борошна. Її можна зберігати тільки півроку.

разі, коли на упаковці вказано термін зберігання 10, 12 або 18 місяців, тоді в неї додано стабілізатор. Виробники додають його для продовження строків зберігання.

Рекомендації на упаковці

Іноді на упаковці з борошном пишуть рекомендації щодо її використання. Зазвичай таку інформацію вказують для рідкісних видів борошна: кукурудзяного, вівсяної, гречаної, рисової, горохової і соєвій.


Ще один важливий момент – склад борошна

Якщо борошно складається з різних сумішей, то виробник обов'язково повинен вказувати цю інформацію на упаковці.

Звертайте увагу на млинцеву борошно - в ній можуть міститися додаткові продукти (яєчний порошок, сіль, сода, цукор, молочна суха суміш).

Маленький рада

Перед тим як використовувати борошно просійте її. Це збагатить борошно повітрям, разрыхлит і подсушит. Така процедура необхідна для відмінного бродіння.