Cookery.com.ua - сайт кулінарних рецептів підкаже, що приготувати!
Кулінарні рецепти » Цікаві та корисні статті і кулінарні поради » Чи є сенс вважати калорії: думка експертів

Чи є сенс вважати калорії: думка експертів

Ми запитали експертів в області правильного харчування, чи варто рахувати калорії. У новому огляді читайте, якої думки вони дотримуються і солідарні один з одним в цьому питанні.
Здоровий раціон — це якісний або кількісний показник? Чи обов'язково вести строгий підрахунок калорій і записувати цифри в щоденник харчування або забивати їх у спеціальні мобільні додатки?

Однозначно відповісти на це питання досить складно. З одного боку, дійсно важливо знати калорійність свого раціону, а з іншого — нескінченні підрахунки і запису можуть неабияк втомити і зіпсувати мотивацію.

А може, все суто індивідуально і залежить лише від ваших цілей? Cookery запитав у чарівних експертів в області правильного харчування і здорового способу життя, є сенс вважати калорії.
  • Наталя Зубарєва
лікар, терапевт, дієтолог
член Національного товариства дієтологів
Я неоднозначно ставлюся до підрахунку калорій. З одного боку, калорія — це одиниця енергії. Закон термодинаміки говорить: якщо споживаєш більше калорій, ніж потрібно організму для підтримки його функцій та активності, то поправляєшся, а якщо споживаєш менше калорій — худнеш.

Здавалося б, що може бути простіше? Спокійно їж все, що любиш, не виходячи за рамки свого добового калоражу. Але не все так просто. Звичайно, ми можемо стрункішати за рахунок дефіциту калорій і не звертати уваги на те, які продукти вживаємо, підраховуючи лише калорії, але якість тіла, самопочуття, стан здоров'я будуть далекі від ідеалу.

Особисто я-прихильник теорії, що їжа повинна бути максимально натуральної та якісної, а раціон — збалансованим. Ще одне моє правило: кожному продукту — свій час. І воно дійсно працює. Я переконалася в цьому, за роки практики.

Таким чином, ми можемо худнути, вживаючи здорову їжу, контролюючи розміри порцій, правильно розподіляючи продукти протягом дня, дотримуючись проміжки між прийомами їжі. І зовсім необов'язково при цьому рахувати калорії.

Анна Макарова
спортивний нутриціолог, засновник студії фітнес-моделювання Svelte
Розрахунок добової енергетичної цінності вашого раціону просто необхідний, якщо перед вами стоїть конкретна мета. Найчастіше це зменшення жирового прошарку та збільшення м'язової маси. Для вирішення будь-якої задачі необхідно точне визначення споживаних і витрачених калорій. На жаль, на око це визначити неможливо.

найголовніший момент — це правильне співвідношення білків, жирів і вуглеводів (БЖУ) в рамках цієї добової калорійності. У кожного воно своє в залежності від ваших даних та мети, так як саме по собі поняття калорійність досить відносно.

Наприклад, в 200 грамах рослинного масла — 1778 кілокалорій. Це означає, що випив вранці 1 склянку олії і на весь день вільний, так як добова норма вже виконана. Тому дуже важливо крім загальної калорійності добового раціону визначати ще й баланс нутрієнтів, який необхідний для досягнення мети і збереження загального здоров'я організму.

Наталі Макієнко
консультант з харчування та здорового способу життя, член Національного товариства дієтологів, засновник проекту Natural Diet
Калорії — це джерело енергії, енергетична цінність продукту, тобто це кількість енергії, що одержує організм при повному їх засвоєнні. Якщо ми знижуємо споживання джерела енергії, організм знижує енерговитрати.

Відомо, що у вуглеводах і білках по 4 кілокалорії, а в жирах 9 кілокалорій. Але ці цифри умовні. Щоб визначити, скільки кілокалорій в їжі, її потрібно вимірювати в калориметре (шляхом виміру тепла, яке виділяється при горінні їжі). Роблять це виробники і кухарі в ресторанах? Відкриваю страшну таємницю — немає. І всі дані, цифри дуже умовні.

Так, за загальним правилом в жирах 9 кілокалорій, але при цьому в жирах морепродуктів може бути до 4 кілокалорій, а в жирах масел якраз близько 9 кілокалорій. Існує законодавство, згідно з яким виробники зобов'язані вказувати енергетичну цінність на упаковці, але вважається це все дуже приблизно. Тим більше, що страви і продукти при термічних обробках, зберіганні, різних рівнях вологості змінюють свою калорійність.

Як визначають калорійність виробники:
1. Вважають у спеціальних програмах-калькуляторах (так, як і ви вдома).
2. Пишуть приблизну калорійність страви, взяту з інтернету.

Як вважають звичайні люди:
1. Використовують таблиці в інтернеті. Зверніть увагу: дані в різних джерелах відрізняються.
2. Дивляться на етикетки виробників.

Так чи варто підраховувати калорії і переживати із-за зайвого шматочка, якщо все одно всі дані дуже приблизні і не дають вам самого головного — інформації про поживних речовинах? не Потрібно рахувати калорії, якщо ви все одно ніколи не дізнаєтеся, скільки кілокалорій ви отримали і скільки витратили? Або якщо ви точно не знаєте, скільки кілокалорій в продукті або блюді і порахувати їх не так просто?

Думаю, кожен сам для себе зробить висновок. Важливо якість їжі, час прийому їжі, біоритми, поєднання продуктів, фізична активність, режим харчування, пиття, відпочинку. Саме на цьому будуються мої програми.

Анастасія Грюнвальд
засновник детокс-програми №1 "Нічого Зайвого"
Я раджу вести простий щоденник в додатку для смартфона типу Food Diary App, де ви можете дізнатися про кількість калорій у продуктах, які вживаєте протягом дня. В добовому раціоні дівчини має бути приблизно 1200 кілокалорій, щоб знижувати вагу і не переїдати зі зривами в довгостроковій перспективі.

Я багато разів чула від подруг, що порушення режиму харчування конкретного дня пов'язано з психологією мислення — піддалася спокусі, наїлася в обід, та ще й десерт злопала. Роздратована, незадоволена собою, тому увечері бенкет буде ще масштабнішим: з морозивом, піцою і так далі за списком. Це ефективний спосіб пожаліти себе, але в той же час в результаті ви "заробите" почуття провини.

Варто піти по іншому шляху. Якщо записати найбільший обід і навіть десерт в додаток, то виявиться що це максимум 450 кілокалорій, і у вас залишилося ще 300-400 кілокалорій на вечерю. Це означає, що ви зможете собі дозволити все що завгодно (в розумних межах) і будете задоволені своєю організованістю і правильним харчуванням. А успіхи підштовхнуть вас до подальших кроків на шляху до здорового способу життя і навіть до вибору правильних десертів для свого раціону!